Prawie miliard zł trafił na konta rolników

ARiMR chwali się, że utrzymuje dobre tempo wypłat pomocy suszowej i zaliczek na poczet dopłat. Do tej pory na konta rolników z tytułu tych płatności wpłynął prawie 1 mld zł.

ARiMR, pomoc suszowa, zaliczki na poczet dopłat, ONW, płatności rolnośrodowiskowe, dopłaty bezpośrednie, PROW

Zaliczki na poczet dopłat: 70 tys. przelewów dziennie

Ponad 530 mln zł przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa około 224 tys. rolników w pierwszych trzech dniach wypłaty 70-procentowych zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2018 r.

ARiMR utrzymuje tempo codziennych przelewów na poziomie 70 tys. Zaliczki wypłacane od 16 października w pierwszej kolejności trafiają do rolników, którzy ponieśli straty spowodowane tegoroczną suszą czy ASF.

ARiMR od 16 października realizuje także płatności z PROW 2014-2020. Tempo ich przekazywania na konta rolników jest szybsze niż w latach ubiegłych.

– To m.in. efekt składania wniosków przez internet, które usprawnia ich weryfikację i przyspiesza wydanie decyzji – wyjaśnia ARiMR.

Do 18 października Agencja wypłaciła z tytułu ONW, płatności rolnośrodowiskowych i rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz zalesieniowych łącznie 181 mln zł.

W tym roku o dopłaty bezpośrednie ubiega się ponad 1,3 mln rolników. Do końca listopada otrzymają oni ok. 10 mld zł w formie zaliczek z ogólnej puli 14,8 mld zł przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie. Pozostała część pieniędzy będzie wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia do czerwca 2019 r.

Pomoc suszowa: do rozdysponowania 1,5 mld zł

Z kolei w ramach pomocy suszowej na konta rolników trafiło już blisko 403 mln zł.

Do 18 października do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 220 tys. wniosków na kwotę 1,35 mln zł. Na konta rolników przelano łącznie prawie 403 mln zł.

– Tylko w czwartek 18 października Agencja wykonała 7 tys. operacji, przelewając na konta rolników ponad 46 mln zł – informuje Paweł Mucha, rzecznik prasowy ARiMR.

Wnioski o przyznanie pomocy suszowej rolnicy mogą składać do końca października.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji wypłaca także rekompensaty za szkody spowodowane suszą w hodowli ryb w stawach słodkowodnych. Do czwartku do biur powiatowych ARiMR wpłynęło 638 wniosków o taką pomoc, na kwotę ponad 13,3 mln zł. Dotychczas rybakom poszkodowanym przez tegoroczną suszę Agencja wypłaciła 2,3 mln zł.

Redakcja AgroNews, na podst. ARiMR, fot. Wikicommons, Henryk Borawski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here