Prawo wodne: nie będzie podwyżek opłat za wodę

Nie będzie podwyżek opłat za wodę dla konsumentów i przedsiębiorców; będą obowiązywać opłaty takie jak w 2016 roku – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto m.in. projekt Prawa wodnego.

 

\"rolnictwo,

 

"Zgodnie z osobistą decyzją pani premier nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę, obowiązywać będą takie same opłaty jak w 2016 r. – zarówno te dotyczące przedsiębiorców, jak i konsumentów" – powiedział PAP Bochenek.

Podwyżek obawiali się m.in. przetwórcy i rolnicy.

Projekt ustawy zakładał, że opłata za wodę dotyczyć będzie gospodarstw, które sztucznie pobierają wodę w ilościach przekraczających 5 tys. litrów na dobę (średniorocznie). Jak przekonywał resort rolnictwa, nowe obciążenia nie powinny dotknąć niewielkich gospodarstw rolnych, a jedynie gospodarstwa wysokotowarowe.

Zgodnie z projektem jeżeli pobór byłby większy, opłata miała wynieść 30 groszy za jeden m sześc. pobranej wody podziemnej i 15 gr za jeden m sześc. pobranej wody powierzchniowej. Nawadnianie pól za pomocą pomp miało zostać objęte opłatą w wysokości 15 groszy za metr sześc. pobieranej wody podziemnej.

Jednak w wyniku decyzji premier Beaty Szydło podwyżek opłat za wodę nie będzie. W 2017 roku będą obowiązywać takie same opłaty jak w tym roku.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Źródło: Kurier PAP, MŚ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here