Precyzyjnie na start. Czemu warto stosować mikroorganizmy w nawożeniu startowym?

Aplikacja nawozów wraz z siewem niesie ze sobą liczne korzyści. Oprócz oszczędności na przejazdach na polu, najważniejszą jest to, że nawóz umieszczamy dokładnie tam, gdzie potrzebuje tego roślina uprawna, a nie na całej powierzchni pola. Prócz oczywistej korzyści, polegającej na tym, że karmimy w ten sposób wyłącznie naszą uprawę, a nie chwasty w międzyrzędziach, taki sposób aplikacji pozwala roślinie pobrać składniki pokarmowe w czasie posuchy. A tych w minionych latach nie brakowało.

 

\"rolnictwo,

Nawożenie startowe

Składnikiem nawozowym, który w pierwszej kolejności zaleca się do ultrazlokalizowanego nawożenia startowego jest fosfor. Zwiększona koncentracja fosforu i innych składników ułatwia pobieranie i zwiększa ich wykorzystanie przez rośliny. Drugą korzyścią jest ograniczenie liczby zabiegów nawozowych, więc metoda ta sprzyja obniżce kosztów i ochronie środowiska. Nawożenie startowe jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wytworzenie optymalnego systemu korzeniowego. Kolejnym efektem, na który jednak przyjdzie nam zaczekać kilka miesięcy, jest przyspieszenie dojrzewania kukurydzy, zwłaszcza w mniej korzystnych warunkach siedliskowych. A to już konkretna oszczędność – na kosztach suszenia ziarna.

Aby z powodzeniem przeprowadzić tę operację, potrzebujemy dwóch rzeczy: siewnika z aplikatorem oraz dobrego nawozu mikrogranulowanego.

Dwa nawozy – jedna różnica

Nawozy polecane przez doradców firmy PROCAM są dwa: Microphos P PRO+ oraz Microphos BTC. Na pierwszy rzut oka są to produkty bardzo podobne, bo oba zawierają w podobnej proporcji azot i fosfor, lecz jest pomiędzy nimi jedna drobna, a bardzo istotna różnica, oznaczona skrótem BTC. Wielu zapewne skrót ten skojarzy się z Bitcoinem, jednak trop ten jest fałszywy. Chodzi o mikroorganizmy z 3 grup: Bacillus Spp., Trichoderma Spp. i Coniothyrium Spp. Nawóz ten ma w sobie wysoką ich koncentrację.

Po co mikroorganizmy w nawozie?

Bakterie z grupy PGPR Bacillus Spp. mineralizują składniki próchnicy, a więc udostępniają je roślinom uprawnym, wpływają na rozwój systemu korzeniowego oraz uaktywniają uwsteczniony fosfor. Szczepy grzybów Trichoderma Spp. zajmują się rozkładem makrocząsteczek resztek pożniwnych do mikrocząsteczek i są naturalnym wrogiem grzybów patogenicznych powodujących między innymi fusarium, zgorzel siewek, alternariozy i ryzoktoniozy. Szczepy grzybów Coniothyrium Spp. rozkładają mikrocząsteczki materii organicznej do próchnicy i ograniczają rozwój zgnilizny twardzikowej a także najważniejszych chorób roślin uprawnych.

A więc połączenie tych 3 grup mikroorganizmów w jednym produkcie poprawia strukturę gleby – jej napowietrzenie, gospodarkę wodną, żyzność i produktywność oraz zwalcza najważniejsze choroby roślin uprawnych.

Doradcy PROCAM, doradztwo@procam.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics