Premier Morawiecki: Bruce Lee nie dałby rady polskiemu chłopu

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił wczoraj w Łowiczu, że Polska bez swojej wsi nie miałaby polskiej duszy i ocenił, że polskiemu chłopu nawet Bruce Lee nie dałby rady. Zwrócił też uwagę, że zarówno wieś, jak i polskie rolnictwo coraz lepiej radzi sobie w Europie.

premier, mateusz morawiecki, łowicz, Brece Lee, dzień sołtysa, Plan dla wsi, mrirw

Dzień wcześniej na konwencji wyborczej PiS w Katowicach szef rządu oświadczył, że polski Śląsk musi być doliną krzemową całej Europy.

Polska wieś coraz lepiej radzi sobie w Europie

“Polska bez polskiej wsi nie miałaby polskiej duszy. Jestem o tym przekonany. Polska wieś daje nam siłę, charakter, ogromną radość i moc czerpaną z tradycji i polskiej kultury, z chrześcijaństwa” – powiedział Mateusz Morawiecki na wczorajszym spotkaniu przypadającym w czasie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.  “Bardzo się cieszę, że polska wieś, polskie rolnictwo w trudnych warunkach coraz lepiej daje sobie radę w Europie” – dodał, mówiąc o eksporcie polskich produktów.

Bruce Lee nie dałby rady polskiemu chłopu

Szef polskiego rządu przyznał także, że w dzieciństwie i młodości spędził “mnóstwo czasu” na wsi. “Począwszy od takich czynności, jak dojenie krów, również i sianokosy, łącznie z tym, że nawet w takich uboższych gospodarstwach miałem posługiwać się cepem.” – wspominał. “Później wszedł taki film `Wejście Smoka` w związku z tym wiedziałem, że Bruce Lee nie dałby rady polskiemu chłopu” – powiedział Morawiecki.

Żeby polska była “bardziej silna, dostatnia”

Premier ocenił, że “w Polsce przepiękna jest ta różnorodność to, że wszyscy z różnych stron składamy się na jedną naszą wspaniałą ojczyznę” i “dbamy o to – coraz lepiej, coraz sprawniej – żeby ona była bardziej silna, dostatnia”. Zwrócił także uwagę na szczególną rolę “naszych wspaniałych pań z kół gospodyń wiejskich i naszych sołtysów” w pielęgnowaniu tradycji i dbałości  o korzenie.

“Nasza wspaniała drużyna polskich sołtysów też (…) będzie spełniać marzenia, będzie walczyć o Polskę naszych marzeń, razem z nami, razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli” – przewiduje Morawiecki dziękując im za wszystko, co robią. Dodał przy tym, że bycie sołtysem to „ciężki kawałek chleba” i trzeba do tego siły i wytrwałości.

W niedzielę (17 marca) premier uczestniczył w uroczystościach z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa” w Łowiczu. Towarzyszyli mu m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i wojewodowie.

Polski przemysł rośnie, a w UE – różnie

Dzień wcześniej na Śląsku szef polskiego rządu chwalił polskich przedsiębiorców. “Polski przemysł, produkcja przemysłowa rośnie, chociaż w innych krajach Unii Europejskiej jest różnie” – powiedział podczas sobotniej (16 marca) wizyty w zakładzie produkcyjnym Ferrum S.A w Katowicach.

Morawiecki podkreślił, że polska aktywność, wydajność pracy i wzrost gospodarczy są jednymi z najszybszych w Europie. “Dzisiaj pokazujemy, że coraz wyższe standardy jakości polskich produktów są coraz bardziej doceniane przez klientów na całym świecie, bardzo wymagających klientów” – oświadczył podkreślając, że to programy PiS uratowały ten zakład przed upadłością.

Krzemowa dolina stojąca na węglu

“Zachowaliśmy perłę polskiego przemysłu, czyli górnictwo węglowe i energetykę opartą na węglu, i jednocześnie potrafiliśmy rozwijać nowoczesny przemysł i nowoczesne firmy – stwierdził Morawiecki na konwencji regionalnej PiS w Katowicach. “Śląsk znów jest motorem napędowym Polski. Śląsk musi być Doliną Krzemową całej Europy” – ocenił premier.

Natomiast prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który również wystąpił na sobotniej konwencji, przyznał co prawda, że w związku z koniecznością przeciwdziałania zmianom klimatycznym na całym świecie słychać nawoływanie do dekarbonizacji, ale podkreślił, że Polska od węgla nie może odejść. “My mówimy zdroworozsądkowo, że nie możemy zniszczyć czegoś, co daje nam niezależność energetyczną i jest fundamentem Śląska” – oświadczył.

“Polska jest sercem Europy. I naszym planem, naszym programem jest to, by w sercu Europy uzyskać europejski poziom życia dla Polaków, to jest nasza europejskość” – wyjaśnił szef partii rządzącej.

Gospodarczy program PiS na „europejskie” wybory

“Wzrost gospodarczy, jeden z najwyższych w Europie, bezrobocie jedne z najniższych, to jest nasz program europejski, to jest nasz program na te wybory” – podkreślił szef rządu w czasie kolejnego spotkania przed wyborami do PE.

Premier przyznał także, że w procesie przyznawania subwencji dla poszczególnych województw wystąpił błąd w obliczeniach wg. “bardzo skomplikowanego algorytmu matematycznego” i w efekcie do województwa śląskiego trafiło o 39 mln zł za dużo. Poinformował przy tym, że po rozmowie z szefową resortu finansów pieniądze te – rozdystrybuowane już m.in. na uczczenie “wielkich patriotycznych zrywów sprzed stu lat”, czyli powstań śląskich.

“Dla takich szczytnych, patriotycznych celów, ale także dla celów konkretnych gospodarczych, te środki po prostu muszą się znaleźć w innej zakładce budżetowej”, bo – jak wyjaśniał Morawiecki – województwo nie jest winne błędowi w obliczeniach. Zapewnił przy tym, że pieniądze pozostaną również w pozostałych trzech województwach, gdzie wystąpił podobny błąd.

Trzy województwa na plusie

Z informacji samorządu woj. śląskiego, na które powołują się media wynika, że pierwotnie dla tego województwa zapisano 81,7 mln zł subwencji oświatowej, 57 mln zł subwencji wyrównawczej i 51,6 mln zł subwencji regionalnej. W połowie lutego ministerstwo potwierdziło wysokość części regionalnej, ale zmniejszyło część subwencji oświatowej o prawie 1,9 mln zł. Kilka dni później skorygowano informację nt. części regionalnej – o 36,9 mln zł.

Z danych samorządu wynika, że ostatecznie Śląskie miało kwotę tej części subwencji mniejszą o 36,8 mln zł, Małopolskie o 32,3 mln, a Łódzkie o 13,5 mln zł. Zyskiwały za to Warmińsko-mazurskie (dodatkowe 15,9 mln zł), Podlaskie (16 mln zł i Wielkopolskie (3 mln zł).

Barbara Bodalska | EurActiv.pl, fot. Krystian Maj/KPRM

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − 11 =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,349ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

10 nowych ognisk grypy ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu nr 313 - 322 w 2021 r. podtypu H5N8. Kolejnych dziesięć...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE