Prezes ANR: skoncentrujemy się na dzierżawach dla rolników indywidualnych

W piątek 8 stycznia br. Waldemar Humięcki, p.o. prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych spotkał się w siedzibie OT ANR w Szczecinie z rolnikami i przedstawicielami organizacji społecznych i zawodowych rolników. Wcześniej Prezes Waldemar Humiecki rozmawiał w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego z Piotrem Janią, Wojewodą Zachodniopomorskim.

 

\"rolnictwo,

 

W rozmowach z rolnikami uczestniczyli także Jan Białkowski, nowy Dyrektor OT w Szczecinie oraz Tomasz Ciodyk, Dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem. W swoim wystąpieniu Prezes Waldemar Humięcki przedstawił aktualne działania Agencji w związku ze wstrzymaniem sprzedaży ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przypomniał, że od 20 listopada br. Agencja Nieruchomości Rolnych nie organizuje i nie sprzedaje ziemi na przetargach.

– W zamian skoncentruje się na dzierżawach wieloletnich dla rolników indywidualnych. Rolnicy, którzy faktycznie myślą o rozwijaniu swoich gospodarstw powinni być zadowoleni, natomiast ci, którzy liczyli na szybki zysk kupując państwową ziemią, będą zawiedzeni – dodał prezes.

Zaznaczył, że Agencja wznowiła przetargi na dzierżawę ziemi również ze względu na chęć umożliwienia rolnikom jej uprawy na wiosnę i zabezpieczenia wolnych gruntów przed ewentualnym przejęciem przez osoby nieuprawnione, m.in. bezumownych użytkowników. Ta decyzja jest także wyjściem naprzeciw samym rolnikom, którzy ze względu na suszę, czy kary za mleko nie mają wolnych środków finansowych. Prezes Waldemar Humięcki wielokrotnie podkreślał, że trzeba odbudować zaufanie pomiędzy rolnikami i Agencją, co pozwoli na wspólne przygotowanie optymalnych zasad przeprowadzania przetargów na dzierżawę państwowych gruntów do czasu wejścia w życie nowej ustawy regulującej obrót ziemią rolną w Polsce, czyli do 1 maja 2016 r.

Tomasz Ciodyk, Dyrektor ZGZ przedstawiając ramowe zasady przeprowadzania takich przetargów zwrócił uwagę m.in. na konieczność przeznaczenia w szybkim tempie (jeszcze przed okresem wegetacyjnym) do dzierżawy gruntów, które były wcześniej przygotowane do sprzedaży; określenia 10 lat jako okresu bazowego do zawierania umów dzierżawy; ustalenia areału, powyżej którego każdy przetarg będzie ograniczony; możliwość włączenia przedstawicieli Rady Społecznej działającej przy oddziale terenowym do prac w komisjach przetargowych.

Czytaj także:
Resort rolnictwa chce na 5 lat wstrzymać sprzedaż ziemi

Podczas 3-godzinnego spotkania, rolnicy szczegółowo omówili trudną sytuację na rynku gruntów rolnych w województwie zachodniopomorskim oraz domagali się rozwiązań, które całkowicie zablokują przepływ państwowych gruntów do spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Wyrażali zaniepokojenie roszczeniami, jakie zgłaszają spółki, które wcześniej wyłączyły grunty.

Podczas dyskusji Edward Kosmal, Przewodniczący RW NSZZ „Solidarność” RI Województwa Zachodniopomorskiego zaznaczył, że skoro dzierżawy mają być podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów, to zastosowanie powinny mieć tylko przetargi ofertowe pisemne, bez kryterium ceny, przeprowadzane na postawie transparentnych zasad, które będą odzwierciedlały sytuację ekonomiczną rolników. Równocześnie wskazał na problemy rolników, którzy płacą wysokie czynsze dzierżawne. Podobną opinię wyraził Julian Sierpiński, Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, który zaznaczył, że kryteria przeprowadzania przetargów powinny być konkretne, a reguły jasne.

Rolnicy wyrażali także zaniepokojenie o kolegów, którzy na terenie m.in. powiatu pyrzyckiego użytkują grunty nie mając podpisanych umów z Agencją. Wacław Klukowski, Przewodniczący Rady Powiatowej ZIR w Pyrzycach stwierdził, że rolnicy wchodząc na grunty agencyjne bronili interesów państwa polskiego. Oczekujemy, że będą oni mogli korzystać z tych gruntów na zasadzie użyczenia, dodał Przewodniczący. Równocześnie wyraził nadzieję na dobrą współpracę z nowym kierownictwem Agencji.

Prezes Agencji apelował do rolników o działanie w granicach prawa oraz zadeklarował skuteczną ochronę polskiej ziemi we współpracy z samorządem i organizacjami społecznymi i zawodowymi rolników. Zapowiedział bezwzględną walkę z wszelkimi patologiami, bez względu na to kogo one dotyczą.

Równocześnie zaprosił wszystkich do opiniowania nowej ustawy, która wstrzymuje sprzedaż ziemi z ZWRSP na 5 lat (z wyjątkami), ale równocześnie daje Państwu większe możliwości ingerencji na rynku z korzyścią dla rolników indywidualnych, w tym w szczególności młodych. Na koniec spotkania Prezes Agencji wyraził nadzieję, że „zgodna współpraca organizacji rolniczych z Agencją pozwoli uporządkować proces zagospodarowania państwowych gruntów w województwie zachodniopomorskim na rzecz powiększania gospodarstw rodzinnych”.

Redakcja AgroNews, fot. ANR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE