Prezes ANR został odwołany

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel odwołał Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Leszka Świętochowskiego ze stanowiska. Jego obowiązki powierzono dotychczasowemu wiceprezesowi Waldemarowi Humięckiemu.

 

\"rolnictwo,

 

– Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela premier Beata Szydło powierzyła dziś Waldemarowi Humięckiemu pełnienie obowiązków Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych do czasu powołania Prezesa ANR – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Jak wynika z informacji PAP, kolejnym ruchem nowego ministra dotyczącym działań ANR było wysłanie do oddziałów terenowych ANR pism polecających wstrzymanie przetargów na sprzedaż gruntów wchodzących w skład Zasobu Skarbu Państwa.

Czytaj także:
Szydło: dwie ustawy dotyczące rolnictwa w ciągu pierwszych stu dni prac rządu

Kwestia ochrony polskiej ziemi przed wykupem przez cudzoziemców to jedna z najważniejszych spraw, które Prawo i Sprawiedliwość zamierza uregulować. Premier Beata Szydło zapowiedziała w swoim expose, że nowelizacja przepisów dotyczących sprzedaży ziemi będzie przeprowadzona w ciągu pierwszych stu dni rządów PiS.

PiS zamierza wprowadzić szereg nowych ograniczeń w obrocie gruntami. Chce m.in. ograniczyć spekulację w handlu ziemią oraz nie dopuścić do powstawania gospodarstw o powierzchni przekraczającej 300 ha. Nowe przepisy mają także uniemożliwić zakup ziemi nierolnikom, spółkom i spółdzielniom rolnym. PiS opowiada się również za wprowadzeniem obowiązku osobistego prowadzenia gospodarstwa przez 10 lat.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here