Producenci warzyw apelują do nowego ministra i zapowiadają protest

Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Rolników Producentów Warzyw w Wielkopolsce sprzeciwiają się dramatycznie niskim cenom ziemniaków i warzyw. Ich zdaniem taka cena skutkuje nieopłacalnością produkcji, a dalsze utrzymywanie się cen na obecnym poziomie może doprowadzić do osłabienia zdolności produkcyjnej bardzo dobrych i cenionych producentów warzyw.

W trakcie poniedziałkowego spotkania z Prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Piotrem Walkowskim, rolnicy przekazali pismo skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz poinformowali o planowanej akcji protestacyjnej, która ma się odbyć 13 sierpnia przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. Rolnicy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na dramatycznie niską cenę ziemniaków i warzyw.

– Od lat produkujemy na nasz rodzimy rynek ziemniaki i warzywa. Obecna sytuacja, jaka wytworzyła się na obszarze cen w tej dotyczącej nas branży powoduje, że jako właściciele rodzinnych, dobrze funkcjonujących gospodarstw, znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Niekorzystne warunki pogodowe w połączeniu z bardzo niskimi cenami skupu, tak ziemniaków, jak i pozostałych warzyw, spowodowały, że nasze gospodarstwa znalazły się na skraju bankructwa. Tegoroczne ceny skupu ziemniaków oscylujące w granicach od 6 do 10 groszy za kilogram nie pokrywają nawet w 50 proc. poniesionych nakładów na produkcję. Ten sam temat dotyczy produkowanych przez nas pozostałych asortymentów warzyw. Nie sposób zauważyć, że ceny detaliczne, gdzie towar trafia bezpośrednio do konsumenta są od 600 – 1000 proc. wyższe, a na tej operacji najwięcej zarabia pośrednik. Poza tym warzywa wprowadzane do obrotu poprzez sieci handlowe funkcjonujące na naszym rynku podlegają innym prawidłom fitosanitarnym aniżeli nasz towar , już nie wspominając o bardzo niskiej cenie towaru przywożonego z zewnątrz. Sytuacja ta prowadzi do upadku naszych warsztatów pracy, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt do produkcji warzyw, na co zostały zaciągnięte kredyty
– czytamy w piśmie rolników skierowanym do ministra Kalemby.

Zdaniem producentów warzyw z Wielkopolski, jeśli nie będzie zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Rolnictwa i organów odpowiedzialnych za cały łańcuch żywnościowy, mogą oni podzielić los wielu rolników, dawnych producentów buraków cukrowych, a ich gospodarstwa odwiedzi komornik.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jakie auta dostawcze wybierają polscy rolnicy? Przegląd rynku 2025

Rolnictwo w Polsce się rozwija, a wraz z nim rosną wymagania dotyczące transportu towarów, materiałów i produktów rolnych. Rolnicy poszukują pojazdów, które sprostają trudnym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics