Produkcja trzody chlewnej mniej opłacalna

Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że obserwowane w ostatnich kilku tygodniach bardzo szybkie wzrosty cen zbóż i roślin oleistych na rynkach światowych powodują, że oddala się perspektywa wyraźnego odwrócenia tendencji spadkowej w krajowym pogłowiu świń – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Jeszcze na wiosnę tego roku można było ostrożnie prognozować, że pod koniec 2012 r. pogłowie świń w kraju zacznie stopniowo rosnąć.

Przemawiała za tym bardzo wysoka opłacalność produkcji trzody chlewnej notowana zimą i na wiosnę. Sprzyjały temu również prognozy, które mówiły o możliwości rekordowo wysokich cen latem.

Jednak notowane od ponad miesiąca bardzo szybkie wzrosty cen surowców paszowych na rynkach światowych powodują, że mimo wysokich cen trzody, opłacalność produkcji będzie się wkrótce zmniejszać. W okresie od połowy czerwca do 20. lipca na giełdzie w Chicago kukurydza podrożała o około 55 proc., pszenica o około 45 proc., a soja o około 30 proc. Te wzrosty już wkrótce przełożą się na jeszcze wyższe ceny, i tak już rekordowo drogich, pasz przemysłowych.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here