Prognoza produkcji zbóż w sezonie 2010/’11

Według francuskiej firmy Strategie Grains, zbiory zbóż ogółem we wszystkich krajach Unii Europejskiej w sezonie 2010/’11 wyniosą 291 mln ton. Jest to zaledwie o 0,5% mniej w porównaniu do wysokości ubiegłorocznej produkcji.

Więcej będzie pszenicy miękkiej.  Areał przeznaczony pod uprawę tego gatunku szacowany jest na 23 mln ha, tj. o 2% więcej niż sezon wcześniej. Średnie plonowanie prognozowane jest na 5,8 ton/ha wobec 5,7 ton/ha w ubiegłym sezonie. Wzrośnie także produkcja pszenicy twardej (durum) z 8,1 mln ton do 8,5 mln ton. Według ostatnich oszacowań, areał przeznaczony pod ten gatunek wynosi tyle samo co w poprzednim sezonie, tj. 2,8 mln ha. Spodziewana jest jednak poprawa plonowania – z średnio 2,8 ton/ha w ubiegłym sezonie do 3 ton/ha w bieżącym. Więcej będzie też kukurydzy – 58,3 mln ton w stosunku do 57,1 mln ton w poprzednim sezonie. Areał upraw tego gatunku oceniany jest na 8,4 mln ha w porównaniu do 8,5 mln ha sezon wcześniej. O wzroście produkcji zdecydować ma plonowanie – prognozowane na 6,9 ton/ha wobec 6,7 ton/ha w zeszłym roku.

Zdecydowanie spadnie natomiast produkcja jęczmienia. Powierzchnia obsiana tym gatunkiem jest aż o 10% mniejsza niż w poprzednim sezonie (spadek z 13,9 mln ha do 12,6 mln ha). Ograniczenie areału upraw jęczmienia wynika przede wszystkim z obecnej trudnej sytuacji rynkowej. Bilans jęczmienia jest wyjątkowo „ciężki”, co rzutuje na niski poziom cen. Dodatkowym czynnikiem są zmiany w systemie skupu interwencyjnego (praktyczne wykluczenie jęczmienia), wchodzące w życie z początkiem nowego sezonu. Jeszcze bardziej drastycznie spadnie produkcja żyta, o 13% – z 9,9 mln ton do 8,6 mln ton. Areał zasiewów tego gatunku szacowany jest na 2,6 mln ha, co oznacza 7% spadek w stosunku do ubiegłego sezonu.

Źródło: 
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa,www.fapa.com.pl, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here