Prognozy coraz lepsze, a ceny coraz niższe!

Bieżący tydzień przyniósł kontynuację spadków cen zbóż na giełdach. Wydaje się, że zniżkowa  tendencja się pogłębia wraz z coraz lepszymi perspektywami – podaje zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych. Pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie na paryskiej giełdzie kosztowała 197,3 EUR/tonę, tj. o 0,9% mniej niż tydzień wcześniej.
 

 

 

\"\"

 
 
 
Dwutygodniowy spadek notowań wyniósł już ponad 5%. W dalszym ciągu taniała także  kukurydza. Notowania tego gatunku w kontrakcie czerwcowym obniżyły się przez tydzień o 1,1%  do 176 EUR/tonę. Większe lub mniejsze spadki cen były odnotowane na wszystkich  monitorowanych przez nas giełdach. Najnowsze prognozy zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie zarówno w skali świata, jak i w samej  Unii są optymistyczne.
 
W majowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains podwyższyła wcześniejsze przewidywania tegorocznej produkcji zbożowej w UE – z 297,9 mln ton  do 298,8 mln ton. Korekta dotyczyła przede wszystkim kukurydzy (wzrost z 65,1 mln ton do 65,9  mln ton) oraz pszenicy zwyczajnej (wzrost z 137,2 mln ton do 137,4 mln ton).
 
Analitycy SG  przyznają, że odnotowane w ostatnim okresie opady deszczu w zachodniej i centralnej Europie poprawiły kondycję upraw zbożowych, zarówno ozimych, jak i jarych. Zasiewy kukurydzy  przebiegały w większości w sprzyjających warunkach pomimo wilgotnej pogody. Niemniej jednak  utrzymująca się susza w północno-wschodniej Francji oraz w Hiszpanii pozostaje nadal powodem  do niepokoju.
Z kolei zbyt obfite opady deszczu we Włoszech i Grecji wzbudzają obawy o jakość  ziarna z tegorocznej produkcji. Dotyczy to zwłaszcza pszenicy miękkiej i twardej.  Poza tym do ostatnich zniżek notowań zbóż w kontraktach terminowych na giełdach przyczynia się  konkurencja w eksporcie z krajów rejonu Morza Czarnego.
 
W ostatnim czasie pojawiła się  nadspodziewanie dobra prognoza zbiorów w Rosji. Jak poinformował rosyjski minister rolnictwa  produkcja zbożowa kraju może osiągnąć nawet 100 mln ton. 
 
Źródło: FAMMU/FAPA, 
Redakcja AgroNews,fot:sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here