Opublikowany 22-kwietnia biuletyn KE (MARS – jednostka unijna monitorująca uprawy) zawiera prognozy plonów średnich głównych upraw w skali UE i dla poszczególnych krajów. W porównaniu z marcem prognozy plonów średnich wszystkich zbóż (oprócz żyta) oraz rzepaku wzrosły.
Warto mieć świadomość, że biuletyn nie uwzględnia jeszcze wpływu fali przymrozków, które nawiedziły dużą część Europy w ostatnich dniach.
Zdaniem analityków MARS wyjątkowo ciepłe wiosenne temperatury w połączeniu z opadami korzystnie wpłynęły w zaopatrzenie w wodę w większości upraw ozimych i stworzyły korzystne warunki siewu i wschodów zbóż jarych.
Pozytywne perspektywy dla Półwyspu Iberyjskiego
Warunki pogodowe były szczególnie korzystne na Półwyspie Iberyjskim, prowadząc do wzrostu prognoz plonów pszenicy durum, jęczmienia jarego i pszenżyta w skali UE.
Kwietniowa prognoza plonów średnich w UE:
Prognoza plonów średnich pszenicy miękkiej w poszczególnych krajach UE:
Prognoza plonów średnich rzepaku w poszczególnych krajach UE:
Jednocześnie w północno-zachodniej Europie panują zbyt mokre warunki, co negatywnie wpłynęło na potencjał plonowania i utrudniało siew – najdotkliwiej w Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Warunki poprawiły się nieco na północy i w części zachodniej Francji, a także w Belgii, Holandii i północno-zachodnich Niemczech, ale jest mało prawdopodobne, aby osuszone pola z uprawami ozimymi całkowicie zregenerowały się po nadmiernie mokrej jesieni i zimie.
Niedobory wody negatywnie wpływające na uprawy ozime w środkowej Grecji i na Cyprze.
Na Sycylii również, podobnie jak we wschodniej Rumunii, opady deszczu pojawiły się za późno lub były zbyt małe, aby w pełni zregenerować uprawy ozime dotknięte niedoborami wody.
Poważny, nieodwracalny wpływ suszy na uprawy ozime obserwowany był w dużej części Maroka i zachodniej Algierii.
Andrzej Bąk
Źródło: KE