Prognozy plonów średnich zbóż i rzepaku w UE. Mamy najnowsze dane

Opublikowany 22-kwietnia biuletyn KE (MARS – jednostka unijna monitorująca uprawy) zawiera prognozy plonów średnich głównych upraw w skali UE i dla poszczególnych krajów. W porównaniu z marcem prognozy plonów średnich wszystkich zbóż (oprócz żyta) oraz rzepaku wzrosły.

Prognozy plonów średnich zbóż i rzepaku w UE

Warto mieć świadomość, że biuletyn nie uwzględnia jeszcze wpływu fali przymrozków, które nawiedziły dużą część Europy w ostatnich dniach.

Zdaniem analityków MARS wyjątkowo ciepłe wiosenne temperatury w połączeniu z opadami korzystnie wpłynęły w zaopatrzenie w wodę w większości upraw ozimych i stworzyły korzystne warunki siewu i wschodów zbóż jarych.

Pozytywne perspektywy dla Półwyspu Iberyjskiego

Warunki pogodowe były szczególnie korzystne na Półwyspie Iberyjskim, prowadząc do wzrostu prognoz plonów pszenicy durum, jęczmienia jarego i pszenżyta w skali UE.

Kwietniowa prognoza plonów średnich w UE:

Prognoza plonów średnich pszenicy miękkiej w poszczególnych krajach UE:

Prognoza plonów średnich rzepaku w poszczególnych krajach UE:

Jednocześnie w północno-zachodniej Europie panują zbyt mokre warunki, co negatywnie wpłynęło na potencjał plonowania i utrudniało siew – najdotkliwiej w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Warunki poprawiły się nieco na północy i części zachodniej Francji, a także w Belgii, Holandii i północno-zachodnich Niemczech, ale jest mało prawdopodobne, aby osuszone pola z uprawami ozimymi całkowicie zregenerowały się po nadmiernie mokrej jesieni i zimie.

Niedobory wody negatywnie wpływające na uprawy ozime w środkowej Grecji i na Cyprze.

Na Sycylii również, podobnie jak we wschodniej Rumunii, opady deszczu pojawiły się za późno lub były zbyt małe, aby w pełni zregenerować uprawy ozime dotknięte niedoborami wody.

Poważny, nieodwracalny wpływ suszy na uprawy ozime obserwowany był w dużej części Maroka i zachodniej Algierii.

Andrzej Bąk
Źródło: KE

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics