PROW 2014 – 2020 uratuje spółdzielczość na wsi!

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych chce ratować przed upadkiem na wsi rolnicze spółdzielnie za pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 informuje gazeta.

Wszyscy mają usta pełne spółdzielczości, ale nic dla niej nie robią. A spółdzielcom na wsi trzeba pomóc, bo od kilku dobrych lat brakuje wsparcia dla rolniczej spółdzielczości – mówi Władysław Serafin, Prezes KZRKiOR. – Dlatego chcemy żeby w najbliższej perspektywie PROW znalazły się tam środki na restrukturyzację rolniczych spółdzielni. Będziemy o to nie tylko zabiegać, ale nawet walczyć.

 

\"\"

 


Serafin podkreśla, że chce dzięki pieniądzom z najbliższej perspektywy PROW odtworzyć podupadającą spółdzielczość na wsi.

Chodzi nam o globalne odtworzenie spółdzielczości. Wtedy będą z niej mogli korzystać rolnicy z niewielkim areałem ziemi, bo obecnie nie stać ich na to żeby kupić maszyny rolnicze – wyjaśnia Serafin. – A po wzmocnieniu rolniczych spółdzielni byłoby ich stać wynająć rolniczy sprzęt nawet na niewielkie uprawy. Wtedy ich gospodarstwa zaczęłyby normalnie funkcjonować i przynosić dochody.

Będzie to możliwe po uruchomieniu pieniędzy z PROW-u 2014 – 2020 na o odbudowanie bazy rolniczych spółdzielni, jej odtworzenie i unowocześnienie.

Czytaj także:
Perspektywa finansowa na lata 2014-2020 łaskawa dla rolników!
BGŻ: Nowy kredyt inwestycyjny dla rolników!
ARiMR przyjmuje wnioski od rolników poszkodowanych przez tegoroczne klęski żywiołowe!

Serafin szacuje, że obecnie w Polsce na wsiach jest około 900 rolniczych spółdzielni, z czego do rynkowej konkurencji mogłoby stanąć nawet 600, ale żeby mogły skutecznie konkurować trzeba dać im szanse i unijne fundusze z PROW 2014 – 2020, które pozwolą na odnowienie i restrukturyzację spółdzielni rolniczych.

W specjalnym stanowisku do Ministerstwa Rolnictwa związkowcy napisali w tej sprawie m.in.: „Za istotne uważamy również utworzenie w programie narzędzi umożliwiających przeprowadzenie restrukturyzacji spółdzielni świadczących usługi rolnikom. Rynek usług spółdzielczych, choć szeroki i atrakcyjny z punktu widzenia rolnika, został w ostatnich latach zaniedbany.

Dotychczasowe programy w latach 2004-2013 nie przewidywały bezpośredniego wsparcia tego typu form aktywności, co doprowadziło do degradacji majątku i ograniczenia konkurencyjności poszczególnych podmiotów. Traktujemy PROW 2014-2020 jako jedną z ostatnich szans na odbudowę potencjału spółdzielni i spółdzielczości, która ze swej konstrukcji prawnej, organizacyjnej i rynkowej w pełni wpisuje się w kierunki działań KE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej".

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here