PROW 2014 – 2020 uratuje spółdzielczość na wsi!

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych chce ratować przed upadkiem na wsi rolnicze spółdzielnie za pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 informuje gazeta.

Wszyscy mają usta pełne spółdzielczości, ale nic dla niej nie robią. A spółdzielcom na wsi trzeba pomóc, bo od kilku dobrych lat brakuje wsparcia dla rolniczej spółdzielczości – mówi Władysław Serafin, Prezes KZRKiOR. – Dlatego chcemy żeby w najbliższej perspektywie PROW znalazły się tam środki na restrukturyzację rolniczych spółdzielni. Będziemy o to nie tylko zabiegać, ale nawet walczyć.

 

\"\"

 


Serafin podkreśla, że chce dzięki pieniądzom z najbliższej perspektywy PROW odtworzyć podupadającą spółdzielczość na wsi.

Chodzi nam o globalne odtworzenie spółdzielczości. Wtedy będą z niej mogli korzystać rolnicy z niewielkim areałem ziemi, bo obecnie nie stać ich na to żeby kupić maszyny rolnicze – wyjaśnia Serafin. – A po wzmocnieniu rolniczych spółdzielni byłoby ich stać wynająć rolniczy sprzęt nawet na niewielkie uprawy. Wtedy ich gospodarstwa zaczęłyby normalnie funkcjonować i przynosić dochody.

Będzie to możliwe po uruchomieniu pieniędzy z PROW-u 2014 – 2020 na o odbudowanie bazy rolniczych spółdzielni, jej odtworzenie i unowocześnienie.

Czytaj także:
Perspektywa finansowa na lata 2014-2020 łaskawa dla rolników!
BGŻ: Nowy kredyt inwestycyjny dla rolników!
ARiMR przyjmuje wnioski od rolników poszkodowanych przez tegoroczne klęski żywiołowe!

Serafin szacuje, że obecnie w Polsce na wsiach jest około 900 rolniczych spółdzielni, z czego do rynkowej konkurencji mogłoby stanąć nawet 600, ale żeby mogły skutecznie konkurować trzeba dać im szanse i unijne fundusze z PROW 2014 – 2020, które pozwolą na odnowienie i restrukturyzację spółdzielni rolniczych.

W specjalnym stanowisku do Ministerstwa Rolnictwa związkowcy napisali w tej sprawie m.in.: „Za istotne uważamy również utworzenie w programie narzędzi umożliwiających przeprowadzenie restrukturyzacji spółdzielni świadczących usługi rolnikom. Rynek usług spółdzielczych, choć szeroki i atrakcyjny z punktu widzenia rolnika, został w ostatnich latach zaniedbany.

Dotychczasowe programy w latach 2004-2013 nie przewidywały bezpośredniego wsparcia tego typu form aktywności, co doprowadziło do degradacji majątku i ograniczenia konkurencyjności poszczególnych podmiotów. Traktujemy PROW 2014-2020 jako jedną z ostatnich szans na odbudowę potencjału spółdzielni i spółdzielczości, która ze swej konstrukcji prawnej, organizacyjnej i rynkowej w pełni wpisuje się w kierunki działań KE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej".

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics