Prywatyzacja KSC. Do trzech razy sztuka?

Kolejne podejście do prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. 9 października przedstawiciele plantatorów i pracowników Krajowej Spółki Cukrowej oraz Ministerstwa Skarbu Państwa wypracowali porozumienie dotyczące wstępnej koncepcji prywatyzacji KSC.

 

\"rolnictwo,
 

Jak informuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, MSP przychyliło do propozycji strony plantatorskiej zakładającej przeprowadzenie prywatyzacji Spółki w oparciu o wielkość kontraktacji buraka cukrowego przypadającej na każdego plantatora dostarczającego surowiec do KSC SA.

Omawiany model zakłada sprzedaż wszystkich akcji posiadanych przez Skarb Państwa, w ramach którego ok. 90 proc. udziałów może zostać nabyte przez plantatorów, a pozostałe 10 proc przez pracowników Spółki. Ponadto KZPBC będzie mógł przeprowadzić wycenę KSC SA, niezależnie od przeprowadzanej przez MSP wyceny na potrzeby sprzedaży Spółki.

Czytaj także:

Kto najwięcej płaci za buraki?
Zboża: w Unii nadal zniżki, za oceanem chwilowe wzrosty
Rekordowe zbiory i i niższe ceny zbóż zapowiadają spadek cen wielu produktów zwierzęcych
Zdesperowani sadownicy blokują drogi. Trwa protest w Mszczonowie
Rosja uderza kolejnym embargiem w polskie warzywa i owoce

Za akcje plantatorzy będą mogli płacić gotówką lub w ratach rozłożonych nawet na 7 lat.

– W ten sposób chcemy doprowadziĆ do tego, że każdy z plantatorów, który uprawia buraki w KSC musi mieć odpowiednią ilość akcji, by móc te buraki uprawiać – mówił w Agrobiznesie Kazimierz Kobza, Dyrektor Biura KZPBC.

\"rolnictwo,
 

Jaka będzie cena?

Przy poprzedniej próbie prywatyzacji Skarb Państwa określił cenę akcji na poziomie 1,60 zł. Teraz prawdopodobnie cena będzie niższa. Platatorzy liczą, że będzie to 1 zł.

Kamila Szałaj, Redakcja AgroNews

Fot. KSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here