Przędziorek w porzeczce, mączniak w truskawce. Zobacz aktualny komunikat sadowniczy

Zalecenia ochrony dla porzeczki, maliny i truskawki.

Porzeczki

W zależności od przebiegu regionu Polski, zagrożenie szarą pleśnią jest różne. W rejonie lubelskim wciąż utrzymuje się duża presja. Sygnalizacja wskazuje nawet 59% zagrożenie. Odmiennie natomiast sytuacja wygląda w Polsce centralnej, gdzie warunki pogodowe nie sprzyjają rozwojowi choroby, a model chorobowy wskazuje zaledwie 10% zagrożenia. 

Na liściach porzeczki można zaobserwować liczne jaja i młode stadia przędziorka chmielowca. Niestety, ekspansji szkodnika sprzyjają wysokie temperatury. Po lustracji plantacji (próg zagrożenia to średnio 3 formy ruchome przędziorka na l liściu z 200 losowo wybranych liści) należy rozważyć wykonanie zabiegu zwalczającego, stosując np. Envidor 240 SC. Preparat ograniczy także populację wielkopąkowca porzeczkowego.

Zabieg z użyciem Calypso 480 SC, wykonany 3 tygodnie po kwitnieniu i powtórzony następnie po 2-3 tygodniach w okresie intensywnego lotu motyli zabezpieczy nasza uprawę przed przeziernikiem porzeczkowcem. Jego pierwsze osobniki odłowiły się już bowiem w pułapkach feromonowych. W najbliższych dniach można się spodziewać masowego wylotu tego szkodnika. Progiem zagrożenia dla szkodnika jest 15 odłowionych motyli w pułapce. Zawieszone pułapki w ilości 1-2 sztuki na 2-3 hektary plantacji należy kontrolować co 3-4 dni, co pozwoli nam na monitoring i ewentualne stwierdzenie obecności agrofaga na plantacji. Tylko na podstawie monitoringu możemy dość precyzyjnie określić termin zwalczania szkodnika. Preparat Calypso 480 SC zwalczy również młode gąsienice zwójki różóweczki i mszyce. Przypominam, że Calypso 480 SC w roślinie działała układowo, zwalczając szkodnika kontaktowo i żołądkowo.

\"\"  
Mszyca na odmianie Rondom

 

Na plantacjach rozpoczyna się intensywny wzrost chwastów. Zabieg glyfosatem wskazane jest wykonać jak najszybciej, by chwasty nie stanowiły konkurencji dla rośliny uprawnej. Zwracam jednak uwagę, że w przypadku stosowania glifosatu, wskazane jest używanie belki z osłonami.

Malina

Na plantacjach odmian letnich, podczas kwitnienia należy kontynuować ochronę przed szarą pleśnią. Na ten moment spada zagrożenie infekcjami ze strony Botrytis cinerea. W tych warunkach można zatem wykonać zabieg preparatem o działaniu zapobiegawczym.

Należy mieć na uwadze także ochronę przeciwko zamieraniu pędów maliny, powodowanemu przez kompleks grzybów: Didymella applanata, Botrytis cinerea, Leptosphaeria coniothyrium, Elsinoë veneta i wykonywać zabiegi co 10-14 dni.  

Na plantacjach niektórych odmian jesiennych oraz na odmianach letnich można zaobserwować coraz więcej obiawów rdzy maliny. Należy przeprowadzać lustracje plantacji zwracając uwagę na dolne liście przy gruncie. Po zauważeniu pierwszych objawów na górnej stronie blaszki liściowej wykonać zabieg Zato 50 WG (0,2 kg/ha) dwukrotnie co 7-10 dni. Program można uzupełnić o zabiegi nawozami siarkowymi w stężeniu 0,3%.

Od połowy maja w pułapkach feromonowych obserwuje się odławianie samców pryszczarka namaliniaka łodygowego. Na odmianach letnich na których znajdują się młode odrosty korzeniowe oraz na plantacjach odmian jesiennych należy wykonać zabieg owadobójczy i następnie powtórzyć go po 7-10 dniach. Zabiegi zwalczające kwieciaka i kistnika wykonywane w tym czasie będą zwalczały także i tego szkodnika.

Plantacje odmiany Glen Ample bardzo powoli regenerują uszkodzenia pąków kwiatowych po zimie 2014/2015. Warto na tych plantacjach kontynuować zabiegi preparatami biostymulującymi.

Na plantacjach odmian Polka oraz Laszka można spotkać się z coraz bardziej nasilające się objawy zawirusowania. Jeśli są to młode plantacje i pojedyncze rośliny należy je usunąć z plantacji oraz zwrócić uwagę na zwalczanie kolonii mszyc. Przypominam, że mszyce są wektorami chorób wirusowych.

Truskawka

Na plantacjach w pełni kwitnienia lub kończących kwitnienie należy kontynuować ochronę przed szarą pleśnią. W tej chwili spada zagrożenie infekcjami Botrytis cinerea. Jeżeli z powodu wcześniejszych opadów nie było możliwości wykonania zabiegów we wcześniejszych terminach, należy wykonać zabiegi preparatami interwencyjnymi.

 

\"\" 

 Honeoye spod włókniny – początki pleśnienia dn. 27.05.2015

 

W dalszym ciągu spotyka się objawy mączniaka prawdziwy truskawki na odmianach wrażliwych jak Honeoye. Ponadto na chwilę obecną, według symulacji modelu chorobowego wzrosło zagrożenie tym patogenem.

 

\"\" 

Odmiana Matis – mączniak dn. 27.05.2015

Fungicyd Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha zwalcza w uprawie truskawki szereg patogenów. Dotyczy to zarówno szarej pleśni jak i antraknozy, mączniaka, białej plamistości liści truskawki i ograniczania skórzastej zgnilizny. Pod koniec kwitnienia na plantacjach można także stwierdzić obecność kwieciaka malinowca. Widać oznaki jego żerowania na liściach oraz podcięte kwiatostany. Należy zwrócić uwagę na tego szkodnika na późniejszych odmianach i w razie konieczności wykonać kolejny zabieg. Próg zagrożenia wynosi 2 chrząszcze na 200 kwiatostanów. Zabieg z użyciem prepararu Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha wykonywać wyłącznie po oblocie pszczół w temperaturze poniżej 20°C.

Komunikaty dotyczące porzeczek przygotowywane są we współpracy z Krajowym Stowarzyszeniem Producentów Czarnej Porzeczki.

Tomasz Gasparski – Bayer CropScience

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,354ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE