Maleją dostawy mleka do przemysłu mleczarskiego, które w listopadzie wyniosły ok. 709 mln l i były o 7,6% mniejsze niż we wrześniu, ale nieznacznie większe niż przed rokiem.
Od stycznia do listopada skupiono ok. 8,8 mld l mleka, tj. o 6,5% więcej niż w tym samym okresie 2011 r. Produkcja większości przetworów mlecznych w październiku była wyższa niż we wrześniu. Więcej wyprodukowano przede wszystkim mleka skondensowanego (o 25%), serów topionych (o 16%) i twarogów (o 11%).
Produkcję mleka spożywczego, jogurtów, śmietany oraz serów dojrzewających zwiększono o 1 4%, a pozostałych przetworów wytworzono mniej. Najbardziej zmalała produkcja mleka w proszku (pełnego o 25% i chudego o 14%) oraz serwatki (o 6%), a najmniej masła i fermentowanych napojów mlecznych innych niż jogurty (o 2-3%). W okresie styczeń-październik 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r., produkcja wszystkich przetworów mlecznych była większa z wyjątkiem masła i jogurtów, których wyprodukowano o 3 4% mniej.
Najsilniejszy wzrost dotyczył suszonej serwatki (o 24%), serów dojrzewających (o 14%) i mleka skondensowanego (o 11%). Produkcja mleka w proszku wzrosła o 5%. W okresie pierwszych dziesięciu miesięcy 2012 r. lepsze niż w tym samym okresie 2011 r. były wyniki handlu zagranicznego branży mleczarskiej.
Czytaj dalej: Eksport i import produktów mlaczarskich