Eksport i import produktów mlaczarskich

Eksport przetworów mlecznych zwiększył się o 2% do 1893 mln l w ekwiwalencie mleka surowego, a jego wartość o 3% do 1222 mln EUR.

Wzrósł eksport większości przetworów, w tym najsilniej serów dojrzewających i topionych, pełnego mleka w proszku oraz lodów (o 22-24%). Eksport mleka płynnego i śmietany, kazeiny i serwatki zwiększył się o 15-17%, a serów twarogowych o 4%. Mniejszy był natomiast wywóz masła, chudego mleka w proszku oraz jogurtów i napojów fermentowanych (o 6-9%).

 

\"Eksport

 

Import przetworów mlecznych w analizowanym okresie zmniejszył się o 8% do 741 mln l w przeliczeniu na mleko surowe, a jego wartość o 2% do 442 mln EUR. Najgłębszy był spadek przywozu chudego mleka w proszku (o 28%), masła (o 22%) oraz jogurtów i napojów fermentowanych (o 14%), a najmniejszy serwatki (o 4%). Mniejszy był również import pełnego mleka w proszku oraz serów dojrzewających i topionych (o 7-9%). Silnie zwiększono natomiast przywóz mleka płynnego i śmietany, lodów (o 54-56%), kazeiny (o 40%), a nieznacznie serów twarogowych.

W rezultacie ilościowa nadwyżka eksportu nad importem przetworów mlecznych zwiększyła się o 9% do 1152 mln l w ekwiwalencie mleka surowego. Mniej korzystny był wzrost wartościowego salda wymiany (o 6% do 780 mln EUR), w wyniku niższych niż przed rokiem cen eksportowych prawie wszystkich produktów mlecznych.

Źródło: Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Poprzedni artykułPrzemysł mleczarski kwitnie!
Następny artykułMalowanie w jeden dzień

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Farma Mleka wprowadzała konsumentów w błąd! UOKiK nałożył grzywnę

Nieprawdziwe informacje o skali działalności, nierealne plany na przyszłość – spółka Farma Mleka umyślnie wprowadzała konsumentów w błąd po to, aby zachęcić ich do...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,949ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE