Przytulia czepna nie musi być problemem

Przytulia czepna jest jednym z najbardziej uciążliwych i najlepiej rozpoznawalnych gatunków chwastów na polskich polach. Chcesz ją zwalczyć w późnej fazie rozwojowej, ale boisz się czy będzie to zabieg bezpieczny dla rośliny uprawnej? Wybierz rozwiązanie zarejestrowane do ochrony zbóż nawet na zaawansowane rośliny!

Przytulia czepna

Zwalczanie przytulii w każdej sytuacji

Z pomocą przychodzi nam innowacyjna technologia w postaci substancji czynnej Arylex™ active, dzięki której przytulię możemy zwalczać nawet wtedy, gdy jest ona bardzo zaawansowana w rozwoju (w doświadczeniach zwalczaliśmy rośliny mające nawet 1m długości) i wystaje ponad łan zbóż! Jeżeli zastanawiałeś się czym zwalczyć przytulię, która pozostała po zabiegach jesiennych lub wiosennych, i groźnie wybija się ponad łan pszenicy, to zastosuj herbicyd Starane™ Forte. Tak, nazwę Starane na pewno znasz, ponieważ przez lata był to standard w skutecznym zwalczaniu przytulii czepnej. Starane™ Forte to nowa jakość w odchwaszczaniu zbóż w jednej, niskiej dawce 0,25 l/ha, nawet wtedy, gdy musimy wykonać szybki zabieg poprawkowy w fazie liścia flagowego!

Herbicyd działa nalistnie, nie stwarzając problemu w doborze roślin następczych. Został przebadany w mieszaninie zbiornikowej z innymi herbicydami, fungicydami, insektycydami, regulatorami wzrostu i nawozami dolistnymi, z którymi może być stosowany łącznie. W toku badań zdiagnozowano antagonizm Arylex™ active z substancją fenoksaprop-P-etylu, dlatego nie zalecamy łącznego stosowania Starane™ Forte z produktami zawierającymi tę substancję czynną.

Dlaczego trzeba zwalczyć przytulię?

Przytulia jest chwastem, który stanowi spory problem w praktycznie każdej uprawie, chociaż ze względu na areał największy problem jej występowania obserwujemy w zbożach. Jest z nami od pokoleń i także od wielu lat problem jej skutecznego zwalczania jest aktualny. Rozwiązania, które jeszcze niedawno wykazywały bardzo wysoką skuteczność, dzisiaj wymagają korekty. Na pewno powodem tego stanu są zarówno zmieniające się warunki pogodowe, ale także coraz powszechniejsze oparcie zwalczania przytulii na jednej, tej samej substancji czynnej. Przytulia czepna wykształciła bardzo skuteczny mechanizm obrony przed środkami chwastobójczymi w postaci włosków na liściach, które są naturalną barierą dostępu do wnętrza rośliny. Jeżeli dodamy do tego chimeryczną temperaturę, która przez swoją zmienność może pogorszyć działanie herbicydu, często musimy obserwować obraz nie w pełni ochronionych plantacji, które wymagają późniejszej korekty. I mimo, że taki zabieg sam w sobie nie jest drogi, to jednak obarcza rolnika dodatkowym kosztem samego przejazdu, aplikacji środka, a w końcu również tak cennym w tym okresie czasem.

Przytulia czepna. Foto. Rafał Kowalski

Szybkie działanie, niezależnie od fazy przytulii

Dużą zaletą, którą chce oglądać każdy rolnik po wykonaniu zabiegu, jest szybki efekt zwalczania chwastów. Jeżeli dodamy do tego szerokie okno aplikacji otrzymujemy produkt, którego elastyczne stosowanie zapewnia szerokie możliwości w zwalczaniu chwastów przez większość sezonu wegetacyjnego. Przytulia czepna nie jest jedynym chwastem wrażliwym na Starane™ Forte, który zwalcza również dymnice, jasnoty, a w wyższych dawkach również mak polny, taszniki czy chabry. Jeżeli musisz wykonać poprawkę na przytulię czepną w zaawansowanych fazach rozwojowych zbóż nie szukaj wątpliwych rozwiązań, tylko wybierz produkt pewny i sprawdzony, którym zgodnie z etykietą możesz ochronić plantacje przed przytulią czepną nawet tuż przed jej wykłoszeniem!

Paweł Talbierz,
specjalista ds. ochrony upraw w Corteva Agriscience

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics