PSL apeluje o zniesienie embarga wobec Rosji

Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się kontynuacji rozmów z Rosją w sprawie wznowienia eksportu. Szef tej partii zauważa, że polscy rolnicy ponieśli już wystarczająco duże straty w związku z brakiem możliwości wysyłki towarów.

 

\"\"
 

Nowy program PSL, zakłada między innymi wspieranie polskich producentów żywności, w szczególności rolników. Sektor ten od 2014 roku przeżywa trudności, związane z brakiem możliwości eksportu na Wschód. Rolnicy ponoszą duże straty z powodu ograniczenia rynków zbytu, tracąc najwięcej w całej Europie.
Dlatego Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje o zniesienie unijnego embarga wobec Rosji. Taką uchwałę, pod wpływem głosów rolników, przyjęła obradująca w Warszawie Rada Naczelna PSL.

– Polska żywność cieszy się poza granicami naszego kraju dużym uznaniem. Polskie Stronnictwo Ludowe wspiera rolników w promocji i eksporcie żywności. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy przypomnieć Europie o tym, że koszty embarga na produkty z Rosji do Unii Europejskiej ponoszą głównie Polacy, polscy producenci żywności. Ten stan nie powinien dłużej trwać – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

PSL proponuje, aby Unia Europejska podjęła działania, których celem jest uzyskanie możliwości eksportu polskiej żywności na Wschód.

– Embargo na produkty z Unii Europejskiej najbardziej obciąża właśnie polskich rolników. Nasz głos musi być usłyszany w Brukseli, szczególnie w sytuacji, w której mamy do czynienia z bezczynnością ministra rolnictwa, Krzysztofa Jurgiela. Czas uporządkować sprawy eksportu żywności. Szukajmy tych rozwiązań aktywnie. Inicjatywa PSL jest reakcją na postulaty zgłaszane do nas przez środowiska rolnicze i producenckie  – dodał sekretarz NKW PSL, Piotr Zgorzelski.

Rosyjskie embargo odczuło większość polskich producentów, szczególnie działających na rynkach owoców, warzyw oraz nabiału. Zdaniem ekspertów Polskiego Stronnictwa Ludowego otwarcie eksportu do Rosji istotnie poprawi sytuację polskich firm z tych sektorów.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics