PSL: Konieczne wsparcie w zakupie nawozów

Dziś polscy rolnicy oczekują nie pozorowanego, a realnego wsparcia. Dlatego składamy projekt ustawy zakładający wsparcie do zakupu nawozów: 1000 zł do każdej zakupionej tony nawozów przez rolnika nie wcześniej niż przed 1 października 2021 roku, kiedy nastąpiły drastyczne podwyżki cen nawozów – powiedział w Sejmie poseł PSL, Stefan Krajewski.

PSL: Konieczne wsparcie w zakupie nawozów
PSL: Konieczne wsparcie w zakupie nawozów

Według Ludowców polscy rolnicy oczekują realnego wsparcia, a nie manipulacji i zabiegów wizerunkowych. Ogłoszony przez PiS zerowy VAT na nawozy to kpina z rolników. Rolnicy będący VAT-owcami przy rozliczeniach już dziś w praktyce odzyskują go w całości.

Potrzeba działać, a nie tylko o tym opowiadać. Politycy PiS mówią, że ceny nawozów dzięki obniżce VAT spadną o 200%. Albo to przejęzyczenie, albo celowe wprowadzanie w błąd. Wielu rolników jest VAT-owcami. Oni nie odczują obniżki podatku – podkreślił Stefan Krajewski.

Projekt ustawy zakładający wsparcie do zakupu nawozów został złożony

Poseł PSL poinformował o złożeniu projektu ustawy, zakładającym wsparcie do zakupu nawozów.

– 1000 zł do każdej zakupionej tony nawozów przez rolnika nie wcześniej niż przed 1 października 2021 roku, kiedy nastąpiły drastyczne podwyżki cen nawozów – wyjaśnił Stefan Krajewski.

Dodał, że rozwiązania proponowane przez PSL gwarantują, że pieniądze trafią faktycznie do rolników, którzy kupują nawozy i prowadzą produkcję.

Wsparcie w zakupie nawozów jest konieczne. To nie tylko wsparcie produkcji i opłacalności dla rolnika, ale również bezpieczeństwo żywnościowe wszystkich Polaków. Mniej nawozów oznacza, że rolnicy nie będą w stanie sadzić tak wydajnie, co prowadzi do mniejszych plonów. Oznacza to jeszcze wyższe ceny żywności w sklepach.

– Trzeba zadać pytanie rządzącym: co dla nich znaczy bezpieczeństwo żywnościowe. Widzimy, że z bezpieczeństwem energetycznym sobie nie poradzili. Jeśli realnie nie pomożemy rolnikom dziś, to jutro wszyscy zapłacimy więcej za żywność – podsumował poseł Jarosław Rzepa.

Źródło: PSL

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE