PSOR liczy na komisję ds. zezwoleń na pestycydy

Parlament Europejski powołał komisję specjalną ds. unijnej procedury wydawania zezwoleń na dopuszczenie pestycydów do obrotu. Z powstania tej jednostki cieszy się Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.


Komisja będzie zajmowała się procedurą wydawania zezwoleń na stosowanie pestycydów w UE, ewentualnymi konfliktami interesów w procedurze zatwierdzenia oraz rolą unijnych agencji w tym procesie. Komisja przyjrzy się także przedłużeniu licencji na stosowanie glifosatu.

W jej skład wejdzie 30 członków, a kadencja będzie wynosić dziewięć miesięcy.

– Mamy nadzieję, że analiza komisji wykaże, jak złożony i rygorystyczny jest proces zatwierdzania środków ochrony roślin w Unii Europejskiej – komentują powstanie komisji władze PSOR.

Zdaniem firm zrzeszonych w PSOR, prace komisji powinny zmierzać do obiektywizacji trwającej obecnie emocjonalnej dyskusji publicznej dotyczącej środków ochrony roślin, która powinna bazować na faktach naukowych, i tak jak nauka – być przejrzysta i niezależna.

– Aby to osiągnąć, ważne jest opieranie się na dowodach pochodzących ze wszystkich stron tej dyskusji, również od producentów środków ochrony roślin. Nauka nie jest statyczna i zdajemy sobie sprawę, że chociaż mamy prawdopodobnie najbardziej rygorystyczny system regulacyjny dla zatwierdzania środków ochrony roślin na świecie, są obszary, które mogłyby działać lepiej, dzięki czemu system zostałby usprawniony. Środki ochrony roślin są ważnym elementem produkcji żywności, zatem opinia publiczna powinna mieć dostęp do rzetelnym, sprawdzonych informacji. Liczymy więc na to, że głos producentów środków ochrony roślin będzie brany pod uwagę w tej ważnej dyskusji – czytamy w komunikacie PSOR.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here