PSPO: śruta rzepakowa cennym źródłem krajowym białka paszowego

Przerób nasion rzepaku w 2016 roku w tłoczniach zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju na poziomie 2,46 mln ton umożliwił wyprodukowanie w tym okresie 1,37 mln ton poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. W porównaniu do 2015 roku oznacza to minimalny jedynie, bo  ok. 3 proc. spadek wynikający ze słabszych zbiorów w sezonie 2015/2016, co wskazuje, że dysponujemy w Polsce stabilnym, wytwarzanym lokalnie na skalę przemysłową źródłem białka paszowego. Podaż komponentów paszowych z rzepaku przez Członków PSPO dodatkowo uzupełniła w tym okresie niewielka już w porównaniu do samej śruty, bo na poziomie 17 tys. ton, produkcja makuchów.

\"rolnictwo,

„Śruta rzepakowa jest cennym źródłem białka paszowego o stabilnej jakości, nie bez znaczenia  w kontekście budowania bezpieczeństwa żywnościowego kraju ma jej lokalny charakter produkcji  i dostępność dla hodowców przez cały rok. Wzrost wykorzystania śruty rzepakowej jest skorelowany przede wszystkim ze wzrostem intensywności i opłacalności produkcji mleka, co wyraźnie widać  u nabywców naszej śruty za granicą. Dużą rezerwę wzrostu zużycia stanowi również możliwość większego wykorzystania w żywieniu innych grup zwierząt, a szczególnie w  dynamicznie rozwijającej produkcji drobiu. Inicjatywy ukierunkowane na wzrost znaczenia w strukturze dostaw białka paszowego jego krajowych źródeł powinny koncentrować się zarówno na zwiększeniu zużycia śrut w kraju soi, co tylko może dodatkowo stymulować i stabilizować produkcję rzepaku” – skomentował Piotr Szysz, Przewodniczący Zespołu roboczego ds. śruty i makuchu PSPO.

„Z analiz eksperckich oraz informacji bezpośrednio z firm paszowych wynika jednoznacznie, że  potencjał krajowego zużycia śruty rzepakowej w Polsce pozostaje w znacznym stopniu niewykorzystany. To powoduje, że musimy szukać nabywców na znaczną część krajowej śruty rzepakowej zagranicą, co jest o tyle łatwe, że produkt ten zyskuje wciąż na popularności.  W Niemczech udział śruty rzepakowej w ostatnim czasie już nawet przewyższył poziom wykorzystania w tamtejszej produkcji zwierzęcej śruty sojowej. To pokazuje też, że rzepak to nie tylko olej spożywczy czy biopaliwa, ale także roślina niezwykle cenna pod kątem budowania bezpieczeństwa dostaw pasz. O obecnej skali upraw rzepaku w Polsce, a więc i produkcji śruty, zdecydowały jednak przede wszystkim potrzeby energetyczne, dlatego ważne jest, aby kwestia rodzimej produkcji komponentów białkowych nie była pomijana przy okazji dyskusji o przyszłości branży biopaliw w Polsce. Oba te rynki są bowiem wprost ze sobą skorelowane, więc do zagadnienia należy podejść w sposób systemowy.”  – stwierdził Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.

 

Redakcja AgroNews,

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na zboża rosły w czwartek po obu stronach Atlantyku

Kontrakty zbożowe w Chicago mocno drożały w czwartek po dobrych danych eksportowych. Unijnym zbożom (zwłaszcza pszenicy) pomogło dalsze osłabienie euro do dolara. W USA cotygodniowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics