PT303 pierwsza, jedyna, dorodna, najlepsza!

Marka nasienna Pioneer® jest znana m.in. ze świetnych mieszańców rzepaku ozimego, optymalnie skrojonych do nieustannie rosnących oczekiwań najbardziej wymagających rolników.

Najnowsza, mieszańcowa odmiana PT303, należy do nowej i wyjątkowej grupy Protector® SCLEROTINIA. Jest ona pierwszą i jedyną odmianą posiadającą wysoką tolerancję na zgniliznę twardzikową – jedną z najgroźniejszych chorób rzepaku.

Odmiana PT303 oferuje także stabilny i jeden z najwyższych plonów potwierdzonych w doświadczeniach COBORU – 118% wzorca!

Cechą charakterystyczną odmian rzepaku ozimego od Pioneer® jest wysokie zaolejenie, odmiana PT303 osiągała w doświadczeniach poziom zaolejenia do 47,4%. Zgnilizna twardzikowa (Sclerotinia sclerotiorum) jest chorobą płodozmianową (krótka rotacja roślin porażanych przez tę chorobę, np. rzepak, słonecznik, ziemniaki), niszczącą łodygi, odcinającą dopływ wody i składników pokarmowych do młodych łuszczyn, mogącą powodować wyłamywanie się łodyg i wyleganie. Próg szkodliwości dla tej choroby, to zaledwie 1% porażonych roślin, może ona spowodować obniżkę plonu nawet o 70%.

Jak chronić rzepak przed tą chorobą?

Siew odmiany tolerancyjnej PT303 oraz zapobieganie poprzez stosowanie fungicydów w początkowej fazie opadania płatków kwiatowych (BBCH 63-65), dodatkowo właściwy płodozmian, dokładne przyoranie resztek pożniwnych oraz racjonalne nawożenie azotowe.

Czy siew odmiany tolerancyjnej na zgniliznę twardzikową zwalnia mnie z zabiegu fungicydowego?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty i w pełni wykorzystać potencjał plonowania odmiany, zalecamy wykonanie 1 zabiegu fungicydowego w trakcie kwitnienia rzepaku. W takiej sytuacji rośliny są chronione dwutorowo: przez genetyczną  tolerancję na zgniliznę twardzikową oraz poprzez działanie fungicydu. Ponadto, w okresie kwitnienia zwalczamy także inne choroby (np. czerń krzyżowych, szarą pleśń), stąd zabieg fungicydowy jest istotny w odniesieniu do tych chorób.

Jaki jest efekt genetycznej tolerancji na zgniliznę twardzikową?

• W doświadczeniach ścisłych przeprowadzonych w Polsce i w Europie, odsetek łodyg z objawami zgnilizny twardzikowej na odmianie PT303 był znacznie zredukowany – średnio o 30%. Intensywność zmian chorobowych zredukowano średnio o 33% w stosunku do odmiany kontrolnej potraktowanej tym samym fungicydem, w tej samej dawce i w tym samym terminie.
• Dodatkowo udowodniono pozytywną korelację pomiędzy intensywnością zmian chorobowych a genetycznym wpływem tolerancji. Im większe były zmiany chorobowe na poletkach kontrolnych, tym większą redukcję tych zmian obserwowano na poletkach z odmianą PT303. Przy nasileniu zmian chorobowych na poziomie 25% na kontroli, obserwowano nawet o 75% niższe porażenie na odmianie PT303. Spóźnienie zabiegu fungicydowego o zaledwie kilka dni, może znacząco obniżyć skuteczność preparatu (nawet o kilkadziesiąt procent). Jeśli dołożymy do tego proces          wycofania substancji aktywnych fungicydów oraz nieprzewidywalną pogodę wiosną, wówczas dodatkowe wsparcie ze strony samej odmiany jest nieocenione i stanowi ważny element w strategii walki z chorobami!

Rafał Kowalski
Senior Agronomist
Corteva Agriscience

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

trzynaście − dwanaście =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,894ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Pomoc wynosi 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). – To...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE