PZHiPBM postuluje o znaczne zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego

Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM w imieniu rolników zwrócił się z wnioskiem do Henryka Kowalczyka o zwiększenie stawki zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej do 2,5 zł/l przy jednoczesnym utrzymaniu wcześniej założonych limitów do powierzchni gruntów i ilości bydła.

PZHiPBM postuluje o znaczne zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego
PZHiPBM postuluje o znaczne zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego

„W obliczu ostatnich wydarzeń związanej z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainie i powstała w ich wyniku destabilizacją sytuacji geopolitycznej, jak również w związku z pogorszeniem koniunktury w wyniku panującej epidemii mających między innymi ogromny wpływ na obecną i przyszłą kondycję polskiego rolnictwa stajemy przed wyzwaniem utrzymania polskiej produkcji rolnej na poziomie umożliwiającym utrzymaniem stabilności całej polskiej gospodarki” – czytamy we wniosku PZHiPBM.

W opinii polskich rolników i hodowców zwrot akcyzy w wysokości 1 zł do litra paliwa rolniczego w pewnym stopniu niweluje negatywny wpływ obecnie obserwowanego wzrostów kosztów produkcji rolnej, jednak nie przyczyni się w dostatecznym stopniu do uniknięcia zapaści finansowej wielu gospodarstw rodzinnych.

We wniosku związkowcy proszą o  zwiększenie stawki zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej do 2,5 zł/l przy jednoczesnym utrzymaniu wcześniej założonych limitów do powierzchni gruntów i ilości bydła. „Zwiększoną kwotę proponujemy zastosować w 2 kolejnych terminach składania wniosku , czyli w naborze od dnia  1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. za okres od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. oraz w naborze od dnia 1 lutego 2023 r. do 28 lutego 2023 r., kiedy to rolnicy będą składali wnioski za okres od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r” – podaje Zarzecki.

AM/Redakcja AgroNews

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics