PZPRZ ma pomysł na zagospodarowanie polskiego zboża

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wystąpił z wnioskiem do Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa, o zwiększenie udziału bioetanolu w benzynach 95-oktanowych. Warunkiem jaki stawia związek jest zagwarantowanie, że bioetanol ma być produkowany wyłącznie z polskich zbóż.

PZPRZ ma pomysł na zagospodarowanie polskiego zboża

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do resortu z wnioskiem o niezwłoczne uruchomienie inicjatywy legislacyjnej, której celem będzie wprowadzenie zwiększonego udziału bioetanolu w benzynach 95-oktanowych począwszy od dnia 1 stycznia 2024 roku.

Benzyna E10 powinna być nieodzowną częścią pakietu rządowego dla polskiego rolnictwa ukierunkowanego na stabilizację sytuacji ekonomicznej wsi. Zwiększenie produkcji krajowej bioetanolu w polskich gorzelniach i zakładach spirytusowych będzie generować dodatkowy popyt na polskie zboża w ilości co najmniej 0,5 mln ton, co ma szczególne znaczenie dla stabilizacji cen skupu ziarna, a za nimi przychodów rolniczych” – uzasadnia we wniosku Stanisław Kacperczyk Prezes PZPRZ.

Sposoby na nadmiar ziarna

Polska stała się w ostatnich latach znaczącym producentem kukurydzy z produkcją na ziarno przekraczającą 7 mln ton. Z kolei gorzelnie rolnicze, zarówno te tradycyjne funkcjonujące przy większych gospodarstwach rolnych, jak i duże, wyspecjalizowane zakłady produkcyjne bioetanolu, wciąż zmagają się z ograniczonym popytem na alkohol paliwowy pomimo rosnących celów dla biopaliw i ambicji klimatycznych UE. Wprowadzenie E10 ma więc zasadnicze znaczenie w zakresie zwiększenia wykorzystania obecnych już w Polsce mocy produkcyjnych spirytusu, których kluczowym źródłem zaopatrzenia są polscy rolnicy.

Co bardzo ważne w tym kontekście, PZPRZ popiera przy tym stanowisko Krajowej Izby Biopaliw, która uważa, że aby zapewnić efekt ekonomiczny zwiększenia udziału bioetanolu w benzynach silnikowych E95 z obecnych 5% do maksymalnie 10% dla polskiej wsi, zmianie tej absolutnie musi towarzyszyć utrzymanie dotychczasowych mechanizmów chroniących polskich wytwórców bioetanolu przed nadmiernym importem biopaliw przez koncerny realizujące Narodowy Cel Wskaźnikowy. „Tylko dzięki temu rozwiązaniu istotnie wzmocnimy krajowe rolnictwo, ponieważ polskie gorzelnie będą miały szansę na zwiększenie swojego zapotrzebowania na krajowe surowce o wspomniane 0,5 mln ton ziarna” – argumentuje prezes PZPRZ.

Polityka biopaliwowa jest szczególnie ważna w sektorze rolniczym

Benzyna E10 jest powszechnie stosowania w większości krajów Unii Europejskiej, a polityka biopaliwowa jest szczególnie ważna w tych państwach, gdzie ważną częścią gospodarki jest sektor rolniczy. Znakomitym przykładem jest tego Francja, gdzie na temat biopaliw nikt nie dyskutuje, ale po prostu je się produkuje i wykorzystuje – bioetanol jest tam stosowany nie tylko jako benzyna E10, ale też biopaliwo E85.

Pamiętamy doskonale nastroje panujące wśród rolników po przyjęciu przez Rząd w ubiegłym roku niekorzystanego projektu nowelizacji ustawy biopaliwowej. Dzięki interwencji Pana Premiera Henryka Kowalczyka, po nagłośnieniu i skutecznym unaocznieniu przez środowisko rolnicze i wytwórcze biokomponentów potencjalnych, katastrofalnych dla rolników skutków tej ustawy, odstąpiono od niekorzystnych jej zapisów, co powinno jasno pokazywać rolę, jaką odgrywa ta branża dla rolników. Liczymy, że obecnie inicjatywa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i osobiste zaangażowanie Pana Ministra w zakresie wprowadzenia wreszcie w Polsce benzyny E10 okażą się równie skuteczne jak wówczas, gdy pod namową koncernów paliwowych próbowano zmniejszyć rynek rzepaku wykorzystywanego w produkcji biodiesla. W kontekście benzyny E10 resort rolnictwa może prostym relatywnie działaniem przyczynić się do istotnej, trwałej poprawy sytuacji popytowej na polskie zboża. W innym przypadku popełniony zostanie swoistego rodzaju „grzech zaniechania” skutkujący nie tylko dalszą stagnacją opłacalności produkcji rolniczej w Polsce, ale też zwiększonymi kosztami realizacji NCW wobec konieczności importu biopaliw – zamiast produkowania ich w Polsce.

Orlen będzie skupował kukurydzę na bioetanol? Izby walczą

Potrzebne jak najszybsze wprowadzenie w Polsce benzyny E10

Dlatego apelujemy do Pana Ministra o jak najszybsze wprowadzenie w Polsce benzyny E10, które będzie faktycznym potwierdzeniem ostatnio wypowiedzianych słów przez Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego, że „sprawy rolników pozostają w centrum uwagi Rządu” – podkreśla we wniosku prezes PZPRZ.

Źródło: PZPRZ

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Policjanci pomogli rannemu łabędziowi

Krótki pościg, schwytanie, udzielenie pomocy i opatrzenie rany, a następnie przewiezienie radiowozem do lecznicy – tak wyglądała nocna interwencja piaseckich policjantów, którzy pomogli rannemu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics