Rada Hodowlana PFHBiPM dyskutowała o zmianach w indeksach selekcyjnych

W dniach 23-24 stycznia br. w Warszawie obradowała Rada Hodowlana PFHBiPM. Tematy poruszone podczas spotkania były bardzo ważne dla polskiej hodowli bydła ras mlecznych. W szczególności zagadnienia, które dotyczyły planowanych zmian w indeksach selekcyjnych dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, czyli indeksu PF (Produkcja i Funkcjonalność) oraz IE (Indeks Ekonomiczny).

Rada Hodowlana PFHBiPM dyskutowała o zmianach w indeksach selekcyjnych
Rada Hodowlana PFHBiPM dyskutowała o zmianach w indeksach selekcyjnych

Zmiany, czy aktualizacje indeksów selekcyjnych to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego wymagają wielu analiz i konsultacji, a w szczególności z hodowcami. Nie możemy zapomnieć, że aby indeksy selekcyjne były chętnie użytkowane przez odbiorców, to muszą odpowiadać ich potrzebom. Dlatego posiedzenie Rady Hodowlanej zainaugurowało rozpoczęcie prac, które mamy nadzieję, że zakończą się dużym sukcesem w 2024 roku. Wówczas będziemy mogli oferować hodowcom nowe, czy zaktualizowane narzędzia w ich pracy hodowlanej.

Podczas posiedzenia Rady Hodowlanej przedstawione były następujące zagadnienia:

 – Analiza trendów genetycznych w populacji bydła rasy PHF;
 – Analiza indeksów syntetycznych użytkowanych w innych krajach;
 – Synteza oceny wartości hodowlanej dla „nowych cech” w Polsce;
 – Strategia wdrożenia zmian w indeksach selekcyjnych dla rasy PHF.

Członkowie Rady Hodowlanej jednogłośnie zaakceptowali potrzebę zmian w indeksach i dali zielone światło do rozpoczęcia dalszych prac.

Uczestnicy zarekomendowali również sędziego na XXX Narodową Wystawę Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu, a także zatwierdzili propozycję aktualizacji Regulaminów Oceny Typu i Budowy.

Nowa kara dla rolników. PFHBiPM interweniuje u ministra

Obrady były bardzo intensywne i bogate w merytoryczną dyskusję. Członkowie Rady Hodowlanej podsumowali je, że było to przełomowe posiedzenie, które przejdzie do historii. Poważne zmiany indeksów selekcyjnych odbywają się co kilka lat i nakreślają przyszłość hodowli.

Źródło:PFHBiPM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Gembicka: W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna Gembicka...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics