Radość ze wzrostu cen skupu żywca niwelują wysokie koszty produkcji

Rolnicy cieszą się ze wzrostów cen skupu żywca wieprzowego. Radość ta jednak jest hamowana obawami związanymi z rosnącymi cenami prosiąt i paszy oraz zbliżającym się sezonem ASF, który zwykle daje o sobie znać od początku czerwca do końca października.
Gwałtowne wzrosty cen na rynku wieprzowiny
Gwałtowne wzrosty cen na rynku wieprzowiny
Na rynku krajowym w ciągu ostatniego tygodnia tuczniki skupowane na wagę żywą podrożały średnio do 5,11 zł/kg (+0,20 zł/kg t/t). Za klasę E ubojnie płaciły średnio 6,75 zł/kg (+0,15 zł/kg t/t). Niska podaż żywca w okresie przedświątecznym stwarza warunki do dalszych wzrostów cenowych. Dalszy wzrost cen będzie zależał czy wysokie ceny surowca przetwórcy będą w stanie przełożyć na handel detaliczny. Rosnąca trzecia fala pandemii Covid-19 może również zakłócić pracę niektórych zakładów ubojowych i przetwórczych ograniczając ich moce produkcyjne, a tym samym zapotrzebowanie na surowiec.

W Niemczech nie spodziewano się tak gwałtownego wzrostu cen

W Niemczech cena VEZG wzrosła o 10 centów i wyniosła 1,50 €/kg (wbc). Nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się tak gwałtownego wzrostu cen w końcu 1 kw br. Niemieckie notowania świń rzeźnych wzrosły o 31 centów w ciągu ostatnich czterech tygodni! Podaż żywca jest niższa niż popyt ubojni. W związku z tym na rynku niemieckim panuje zaciekła konkurencja o świnie, a rzeźnie muszą płacić wyższą cenę, aby zapewnić pokrycie potrzeb surowcowych.

W notowaniach ISN w 10 tygodniu cena wzrosła w większości krajów unijnych od 3 do 10 centów. Największe wzrosty cen (oprócz Niemiec) zanotowano w Holandii (+10₵ t/t), Belgii (+9₵ t/t), Hiszpanii (+8₵ t/t). We Francji wzrost ceny był umiarkowany (+3₵ t/t).

6,50 zł za kilogram żywca to już coś! Ceny skupu żywca pną się w górę

Sektor wieprzowiny oczekuje, że po trzeciej fali nastąpi otwarcie sektora gastronomicznego oraz kontynuowany będzie duży popyt na rynkach azjatyckich. Akceptacja regionalizacji ASF w Niemczech przez Wietnam i Singapur daje nadzieję na otworzenie innych rynków azjatyckich na wieprzowinę z krajów unijnych, w których występuje ASF. Wszyscy czekają na decyzję władz chińskich uznającą unijną regionalizację ASF w Niemczech.

AM/Redakcja AgroNews na podst.:kzp-ptch

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ważna informacja dla Wnioskodawców programu Fundusze Europejskie

Informujemy o konieczności wskazania „osoby uprawnionej zarządzającej projektem” w celu zawarcia umowy o dofinansowanie. System teleinformatyczny CST2021 – który wspiera wdrażanie programu Fundusze Europejskie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics