Rekordowe plony pszenicy w całej Unii!

Według danych sierpniowej prognozy Departamentu Rolnictwa USA (dalej – USDA) w 2013-2014 r. kraje UE powinny wymłócić 141,4 mln t pszenicy, tj. o 2,8 mln t (1,9 proc.) więcej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu i o 8,3 mln t (6,3 proc.) więcej niż w ubiegłym roku.

Także o 1,5 mln t więcej od średniej plonów pszenicy za ostatnie pięć lat. Powierzchnia zasiewów pszenicy powinna wynosić 26,0 mln ha, tylko o 1 proc. więcej w porównaniu w ubiegłym rokiem. Jednak przewiduje się, że urodzajność powinna być o 1,9 proc. większa niż prognozowano w ubiegłym miesiącu oraz o 5,4 proc. większa w porównaniu z ubiegłym rokiem i powinna wynieść 5,43 t/ha.

 

\"\"

 

Korzystna pogoda (większa ilość opadów w maju i czerwcu oraz wyższa niż średnia temperatura w lipcu oraz przeważające suche warunków pogodowe) podniosła potencjał urodzajny pszenicy i zmniejszyła opóźnienia we wzroście, które miało miejsce na początku sezonu, gdy w całej Europie do połowy kwietnia przeważała niższa niż zazwyczaj temperatura i zakłóciła rozwój wszystkich roślin.

Najbardziej w krajach UE urodzaj pszenicy wzrósł w Hiszpanii, gdzie żniwa zboża już zakończono. Według najnowszych danych w tym kraju urodzaj zboża powinien wynosić 7,7 mln t – o 0,8 mln t więcej niż prognozowano w ubiegłym tygodniu i o 2,6 mln t więcej w porównaniu z poprzednim rokiem.

W dwóch krajach, największych producentach pszenicy w UE – we Francji i Niemczech w wyniku korzystnych warunków pogodowych urodzaj tego zboża, w porównaniu z prognozami z ubiegłego miesiąca, powinien być odpowiednio o 0,65 mln t (38,6 mln t) i o 0,5 mln t (24,2 mln t) większy.

Lepsze niż przewidywano wyniki żniw były także w Rumunii i Bułgarii. W Rumunii urodzaj pszenicy jest oczekiwany na poziomie 7,1 mln t (o 0,3 mln t więcej niż wcześniej prognozowano), w Bułgarii – 4,55 mln t (o 0,25 mln t więcej niż wcześniej prognozowano). Jednak w Wielkiej Brytanii przewidywany urodzaj pszenicy wynoszący 11,9 mln t byłby najmniejszy od 2001 r. oraz o 10 proc. mniejszy niż w ubiegłym sezonie.

Źródło:  AgroWill Group
Redakcja AgroNews, fot.: sxc
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here