Rekordowe straty w pogłowiu drobiu we Francji

Od listopada 2021 roku Francja zlikwidowała ponad 16 milionów sztuk drobiu. Szczyt epizoocji grypy ptaków określono na marzec tego roku, ale wirus cały czas obecny jest w terenie, choć widoczne jest spowolnienie rozprzestrzeniania choroby.

Rekordowe straty w pogłowiu drobiu we Francji
Rekordowe straty w pogłowiu drobiu we Francji

Francuskie drobiarstwo przeżywa poważny kryzys. W tym sezonie grypowym we Francji na dużą skalę likwidowane były nie tylko stada kaczek w regionach specjalizujących się w produkcji drobiu wodnego, ale również pozostałe gatunki. Z powodu masowych ubojów ucierpieli francuscy producenci jaj konsumpcyjnych, tracąc znaczną część stad towarowych, co istotnie ograniczyło podaż jaj konsumpcyjnych na rynku wewnętrznym.

Grypa ptaków zbiera żniwo w Stanach Zjednoczonych

Oficjalne dane wskazują na 1400 ognisk u drobiu, w tym około 850 w departamencie Vendée w zachodniej Francji, regionie uważanym za strategiczny dla francuskiej branży. Dla porównania, w poprzednim sezonie HPAI we Francji zlikwidowano 3,5 miliona sztuk drobiu, głównie kaczek.

Źródło: KIPDiP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE