Resort rolnictwa apeluje o zgłaszanie strat do końca tygodnia

Rośnie liczba komisji ds. szacowania strat spowodowanych suszą w rolnictwie. Ale wciąż nie działają we wszystkich poszkodowanych gminach.

roolnik, rolnictwo, portal rolny, zboża, żniwa, szacowanie strat, susza

Z informacji przekazywanych do resortu wynika, że komisje działają w 1792 gminach. Według dotychczasowych danych poszkodowanych zostało 66 387 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych suszą została oszacowana na  ponad 1,2 mln hektarów.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje do rolników o zgłaszanie strat spowodowanych suszą do końca przyszłego tygodnia. W związku z warunkami klimatycznymi, przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji i rozpoczętymi żniwami oszacowanie strat w późniejszym terminie będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

Najpierw szacowanie strat, potem pomoc dla rolników

Resort rolnictwa zabiega o jak najszybsze uruchomienie wsparcia dla poszkodowanych rolników. Do tego niezbędne jest zbilansowanie strat w całym kraju.

Susza w całym kraju

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa podał najnowsze dane dotyczące stanu zagrożenia suszą. Oparte są ona na opracowanym przez Instytut wartościach klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb.

Na dzień 11 lipca br. w odniesieniu do zbóż jarych zagrożonych suszą było 1437 gmin (57,99 proc.), zbóż ozimych i roślin bobowatych – 1227 (49,52 proc.), krzewów owocowych – 1153 (46,53 proc.).

Szczególnie dużą powierzchnię upraw zbóż jarych susza objęła w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim (od 67,07 do 81,89 proc. gruntów ornych tych województw).

Podobne wartości odnoszą się do zbóż ozimych i roślin bobowatych w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, podlaskim, wielkopolskim. Od 51,33 do 68,72 proc. gruntów ornych tych województw.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here