Resort rolnictwa chce na 5 lat wstrzymać sprzedaż ziemi

Ministerstwo rolnictwa opublikowało projekt ustawy "O wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa". Nowe przepisy wprowadzają  pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi.

 

\"rolnictwo,

 

– Projektowana ustawa zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupywaniem przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze. Obowiązujące w tej materii przepisy prawne w żaden sposób nie przeciwdziałają spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych i nie gwarantują wykorzystania nabytych nieruchomości na cele rolnicze – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Resort chce wstrzymania sprzedaży nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5 lat od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy.

Czytaj także:
Warunki kupowania gruntów rolnych jeszcze bardziej zaostrzone. Nowa ustawa do zmiany

państwowa ziemia powinna pozostać w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych, a podstawową formą jej zagospodarowania powinny być trwałe dzierżawy.

Projekt trafi do konsultacji społecznych 11 stycznia.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/RD Elsie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here