Resort rolnictwa o stratach powodowanych przez zwierzęta rybożerne

W dniu 15 marca 2024 r. resort rolnictwa i rozwoju wsi przedstawił swoje stanowisko dotyczace rekompensat dla gospodarstw rolnych i rybackich za straty powodowane przez zwierzęta chronione, będące reakcją na wniosek KRIR w tej sprawie.

Resort rolnictwa o stratach powodowanych przez zwierzęta rybożerne

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę na zmianę podejścia środowisk naukowych do problematyki oddziaływania kormorana na siedliska i gatunki chronione. W przypadku kormorana dotychczas skupiano się przede wszystkim na konfliktach natury gospodarczej i oddziaływaniu tego gatunku na ekonomikę gospodarstw rybackich. W ostatnich latach coraz częściej dostrzegane są i podkreślane problemy związane z trudnościami w utrzymaniu i ochronie rzeczywiście zagrożonych populacji zwierząt, na które oddziałuje rozprzestrzeniająca się populacja kormorana, w szczególności zagrożonych gatunków ryb, ale również ptaków np. gniazdujących w Polsce rzadkich gatunków kaczek nurkujących.

Gwałtowny wzrost liczebności populacji kormorana w Europie

Podczas ostatniej debaty karpiowej organizowanej przez oddział Polskiego Towarzystwa Rybackiego i Lokalnej Grupy Rybackiej – Świętokrzyski Karp w dniach 1-2 marca 2024 r. w Rytwianach również poruszono problematykę oddziaływania zwierząt rybożernych na gospodarstwa stawowe i rybackich użytkowników wód, ale również na inne elementy naturalnych lub półnaturalnych ekosystemów stawów, mokradeł, jezior i rzek. W ramach Monitoringu Ptaków Polski, wskazano, że , spowodował, że gatunek ten z niegdyś zagrożonego wyginięciem, stał się obecnie zagrożeniem dla innych gatunków zwierząt. Zagrożony jest byt wielu gatunków ryb we wszelkiego rodzaju naturalnych wodach śródlądowych, jak również w hodowlach stawowych. Z tego względu konieczne jest bezzwłoczne podjęcie działań zmierzających do ograniczenia populacji kormorana do liczebności odpowiadającej wymogom ekologicznym. 

Poziom drapieżnictwa kormorana ma wpływ na różnorodność biologiczną

Stanowisko takie jest powszechne wśród ichtiologów i coraz powszechniejsze wśród ornitologów. Europejska Komisja Doradcza ds. Rybołówstwa Śródlądowego i Akwakultury przy FAO (EIFAAC) wydała w maju 2022 r. notę doradczą
przygotowaną w związku z wysłuchaniem publicznym dotyczącym wpływu kormoranów na rybołówstwo i akwakulturę w UE, które miało miejsce w Parlamencie Europejskim w dniu 11 maja 2022 r. EIFAAC stwierdza m.in., że dowody naukowe świadczą, że obecny poziom drapieżnictwa kormorana ma negatywny wpływ na różnorodność biologiczną wód i znacząco wpływa na zasoby chronionych i cennych gospodarczo gatunków ryb (np. lipienia, łososia, pstrąga potokowego, węgorza).

 Wystąpienia praktyków i ichtiologów potwierdzają, że kormorany wpływają na utratę różnorodności biologicznej oraz zmniejszenie liczebności i biomasy zarówno chronionych, jak i eksploatowanych gatunków ryb.

Źródło: KRIR, Małgorzata Jawid

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics