Resort rolnictwa podał stawki ekoschematów. Jest lepiej niż zapowiadano

Ministerstwo rolnictwa podało stawki ekoschematów obszarowych na rzecz klimatu i środowiska za 2023 r. Wczoraj projekt rozporządzenia skierowano do konsultacji publicznych.

Resort rolnictwa podał stawki ekoschematów. Jest lepiej niż zapowiadano

Jak wynika z rozporządzenia opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji rolnicy mogą liczyć na takie stawki:

 • Stawka płatności do obszarów z roślinami miododajnymi wynosi 1 240,76 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.
 • Stawka płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi wynosi 103,56 zł za jeden punkt przyznany za realizację danej praktyki służącej zwiększeniu sekwestracji węgla w glebie i poprawie zarządzania składnikami odżywczymi na obszarze zatwierdzonym do tej płatności.
 • Stawka płatności do integrowanej produkcji roślin wynosi 1 346,40 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.
 • Stawka płatności do biologicznej ochrony upraw wynosi 414,29 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.
 • Stawka płatności do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych wynosi 291,05 zł na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.

Stawek za dobrostan zwierząt wciąż nie opublikowano.

Janusz Wojciechowski: ekoschematy to sukces, a nie żadna katastrofa

Do wysokości stawek za ekoschematy odniósł się Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa: „Z tych danych jasno wynika, że ekoschematy to sukces a nie żadna katastrofa. 340 tys. aktywnych rolników weszło w ekoschematy obszarowe, 94 tys. w dobrostan. Stawka w obszarowych 103 zł, choć niektórzy przepowiadali 30. Na następny rok liczba chętnych wzrośnie. Brawo rolnicy!” – napisał na platformie X.

Pula środków na płatności bezpośrednie za 2023 r., tj. podstawowe wsparcie dochodów do celów zrównoważoności, uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów do celów zrównoważoności, uzupełniające wsparcie dochodów dla młodych rolników, płatności w ramach wsparcia dochodów związanego z produkcją, płatności w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt wynosi 3 488 417 133 euro.

W Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 wprowadzono poniższe ekoschematy:

 1. Obszary z roślinami miododajnymi,
 2. Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, wraz z praktykami:
   Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt;
   Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe;
   Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant podstawowy;
   Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant z wapnowaniem;
   Zróżnicowana struktura upraw;
   Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji;
   Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo;
   Uproszczone systemy uprawy;
   Wymieszanie słomy z glebą,
 3. Integrowana Produkcja Roślin,
 4. Biologiczna ochrona upraw,
 5. Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych
  zwane dalej „ekoschematami obszarowymi”.

W Planie dla kampanii 2023 r., przyjęto łączną szacunkową powierzchnię 10 515 900 ha na ekoschematy obszarowe (wraz z praktykami ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi), dla której założono orientacyjną pulę środków w łącznej wysokości 602 132 190 euro.

W przypadku ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w Planie wskazano, że praktyki objęte są systemem punktowym, co oznacza, że do każdej z praktyk przypisana została odpowiednia liczba punktów. Przyjęte w Planie wartości punktów odpowiadają wysokości stawek wyliczonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy na podstawie rachunku utraconych dochodów, poniesionych kosztów i dodatkowych korzyści (1 pkt odpowiada ok. 100 zł), a także odzwierciedlają wkład ponoszony na realizację poszczególnych praktyk, jak również ich znaczenie środowiskowe. W Planie określono również szacunkowe wysokości stawek płatności (planowane kwoty jednostkowe) na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do wsparcia w ramach danego ekoschematu obszarowego.

Łączna powierzchnia pod ekoschematami obszarowymi w kampanii 2023 r. obejmuje obszar ponad 11 mln ha

Ponieważ na tej samej powierzchni mógł być realizowany więcej niż jeden ekoschemat, łączna deklarowana powierzchnia pod ekoschematami obszarowymi w kampanii 2023 r. obejmuje obszar ponad 11 mln ha, co stanowi ok. 105% w odniesieniu do powierzchni prognozowanej w Planie. Niemniej jednak ww. powierzchnia przy założeniu utrzymania planowanych stawek, przekładałaby się na wykorzystanie budżetu w wysokości ok. 127% w odniesieniu do budżetu planowanego na realizację ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r.

Ministerstwo przesunie środki

Jak podaje ministerstwo bazując na danych ARiMR, aby możliwa była realizacja płatności w ramach ekoschematów obszarowych po stawkach planowanych określonych w Planie, należałoby na ten cel zapewnić dodatkowo ok. 161 345 808,48 euro, tj. 746 756 805,39 zł. Mając na uwadze art. 101 ust. 3 rozporządzenia 2021/2115, przewidujący elastyczność i umożliwiający wykorzystanie środków finansowych przydzielonych poszczególnym interwencjom na inne interwencje, proponuje się przesunięcie na ekoschematy obszarowe środków niewykorzystanych (zaoszczędzonych) z innych interwencji w formie płatności bezpośrednich.

W październiku 2023 r., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określił wysokość stawek następujących rodzajów płatności bezpośrednich za 2023 r.:
– podstawowego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności,
– uzupełniającego redystrybucyjnego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności,
– uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych
rolników oraz
– płatności w ramach wsparcia dochodów związanego z produkcją.

Ile wyniesie łączna pula środków na płatności za 2023 rok?

Łączna pula środków finansowych na ww. rodzaje płatności bezpośrednich finansowane z budżetu UE, określona z uwzględnieniem danych ARiMR z września 2023 r., wyniosła 2 408 420 082,02 euro, tj. 11 146 890 665,62 zł. Na podstawie aktualnych danych ARiMR (z dnia 20 lutego 2024 r.) szacuje się, że łączna pula środków na ww. rodzaje płatności oraz na płatność dla małych gospodarstw za 2023 r. wyniesie ok. 2 519 067 108,18 euro, tj. 11 658 998 296,79 zł.

Kiedy pieniądze trafią na konta rolników?

Wszyscy zastanawiamy się kiedy pieniądze trafią na konta rolników – jak informowała ARiMR decyzje w sprawie przyznania płatności bezpośrednich uwzględniające ekoschematowe płatności powierzchniowe będą wydawane od 26 lutego br., co pozwoli na realizację przyznanych płatności już na początku marca. Natomiast ze względu na okresy referencyjne kończące się dla niektórych wariantów w dobrostanie zwierząt 14 marca br. decyzje dla rolników ubiegających się o płatności dobrostanowe (ok. 94 tys. rolników) będą wydawane w kwietniu br. oraz na bieżąco będą realizowane wypłaty.

AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kakao podrożało w ekspresowym tempie. Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics