W związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów zgodnie z programem azotanowym resort rolnictwa wyjaśnia, że możliwe jest jesienne stosowanie nawozów do końca listopada w sytuacjach nadzwyczajnych, np. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych.
Taka sytuacja wystąpiła jesienią ubiegłego roku, kiedy na skutek częstych i obfitych opadów deszczu oraz nadmiernego uwilgotnienia gleby nie dokonano w terminie zbiorów (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków), a tym samym nie przeprowadzono jesiennego nawożenia.
Niekorzystne warunki pogodowe odnoszą się również do występowania suszy rolniczej oraz innych zdarzeń pogodowych (np. deszcz nawalny) i najczęściej występują lokalnie.
– W tej sytuacji, producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada – wyjaśnia resort rolnictwa.
Natomiast podczas lat o zwyczajowo panujących warunkach pogodowych jesienią należy dotrzymać terminów określonych w programie azotanowym.
Terminy nawożenia na gruntach ornych
W tym roku zmieniły się przepisy i terminy stosowania nawozów. Wiosenne nawożenie gnojowicą i gnojówką oraz nawozami mineralnymi z azotem na gruntach ornych w całym kraju można rozpocząć od 1 marca. Maksymalny termin ich stosowania to 20 października. Jeśli jednak pole znajduje się na terenie gminy objętej wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do Programu azotanowego, wówczas nawożenie należy zakończyć najpóźniej 15 października. Natomiast w przypadku gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do Programu termin aplikacji wydłuża się do 25 października.
Z kolei nawozy naturalne stałe np. obornik można stosować do 31 października.
Nawożenie upraw trwałych i wieloletnich oraz trwałych użytków zielonych
W przypadku nawozów naturalnych płynnych i mineralnych azotowych w uprawach trwałych oraz wieloletnich i TUZ obowiązującym terminem aplikacji w całym kraju jest koniec października. Natomiast nawozy naturalne stałe można stosować do końca listopada.
oprac. Kamila Szałaj, na podst. MRiRW, Program azotanowy, fot. flickr.com