Rezerwy pszenicy w Federacji Rosyjskiej osiągnęły rekordowy poziom

Analitycy SovEcon informują, że zapasy pszenicy w Federacji Rosyjskiej (w przedsiębiorstwach rolniczych oraz przedsiębiorstwach zbiorowo-przetwórczych, z wyłączeniem małych) osiągnęły poziom 36,5 mln ton na dzień 1-go stycznia 2024, co stanowi poziom o 1% wyższy od poziomu ubiegłorocznego i jest nowym rekordowym wynikiem. Jest to zła informacja dla rolników, ponieważ Rosja nadal będzie dominować na rynku eksportowym pszenicy i dyktować ceny.

Jak podano, zapasy pszenicy w organizacjach przetwórczych na początku tego roku szacuje się na 14,7 mln ton, czyli o 5% więcej niż w roku ubiegłym, w organizacjach rolniczych na 21,8 mln ton (-1%).

„Zapasy ustanowiły nowy rekord w obliczu powolnego eksportu w ostatnich miesiącach. Według SovEkonu od listopada do stycznia Rosja wyeksportowała 10,4 mln ton pszenicy wobec 12,3 mln ton w tym samym okresie rok wcześniej. Eksport spowolnił na tle prób regulowania przez państwo cen pszenicy” – podkreślają analitycy.

Dodatkowym czynnikiem wzrostu zapasów zbóż mogą być dobre zbiory pszenicy, które według szacunków Rosstatu w 2023 roku wyniosły 92,7 mln ton wobec 88,7 mln ton średnio w ciągu ostatnich trzech lat.

Źródło: SovEcon

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Fatalne prognozy dla rynku trzody chlewnej. Dołek cenowy coraz bliżej

Podtrzymujemy naszą oceną, zgodnie z którą w III kw. 2023 r. minęliśmy punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej. Oczekujemy, że kolejne kwartały, po uwzględnieniu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics