Rolnictwo ma szansę wyjść z kryzysu obronną ręką

Sektor polskiego rolnictwa napotyka dzisiaj na swojej drodze trudności ze wszystkich stron – wszechobecny koronawirus, nowe regulacje prawne, nieodpowiednie warunki klimatyczne, brak sezonowych pracowników oraz wiele innych. Z tego powodu niemal 80% firm w branży spodziewa się spowolnienia gospodarczego[1].

Rolnicy poszukują nowych funduszy i sposobów na ratowanie swoich pól uprawnych oraz utrzymanie własnej stabilności rozwoju. Wielu z nich nadzieje pokłada w maszynach, które mogą przyjść z pomocą – szczególnie w obliczu rosnącej suszy.

Problem suszy dla rolnictwa może narastać

Mocno nagłośniony temat tegorocznej suszy niepokoił rolników nie tylko w kontekście poprzednich miesięcy, ale również w perspektywie tego, co ich jeszcze czeka – kolejnego gorącego lata. Jest to nie tylko problem 2020 roku obciążonego pandemią koronawirusa, ale także kilku poprzednich lat. Z badania „Rolnictwo w obliczu kryzysu 2020 r.” wynika, że dla 74% respondentów najtrudniejszym wyzwaniem, przed którym stoją dziś gospodarstwa rolne, jest zmniejszenie plonów z powodu braku opadów. Warto zauważyć, że nawet jednorazowe pojawienie się deszczu sprawia, że wiele osób niesłusznie uznaje, że problem braku wody już nie istnieje. Niestety, susza jest złożonym procesem, na który składa się między innymi deficyt opadów w poprzednich latach, większe nasłonecznienie, brak pokrywy śnieżnej w zimie czy nieskuteczna lub szkodliwa polityka w zakresie gospodarki wodnej i infrastruktury. Problem suszy dla rolnictwa może niestety nadal narastać. Dodatkowo, międzynarodowe media zwracają uwagę, że susza w Polsce i kilku innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej może mieć jeszcze bardziej negatywny wpływ na życie społeczne i gospodarcze niż pandemia koronawirusa.

Strategia „od pola do stołu”

Kolejną kwestią, która kumuluje trudności, jest nowo wprowadzona zielona strategia różnorodności biologicznej i podejście „od pola do stołu”. Oznacza to ograniczenie stosowania pestycydów o co najmniej 50% oraz implementację bardziej ekologicznego podejścia, eliminującego stosowanie chemikaliów czy szkodliwych nawozów. Wszelkie wprowadzane zmiany zawsze wiążą się z wieloma obawami, a cele przyjęte w strategii dla rolnictwa wydają się bardzo ambitne – będą miały wpływ na konkurencyjność rolnictwa europejskiego, które obecnie stoi przed wyzwaniami narzuconymi przez epidemię COVID-19, zmianami klimatycznymi i konkurencją ze strony takich krajów jak Ukraina oraz krajów Ameryki Północnej i Południowej, które nie muszą spełniać wysokich standardów produkcji żywności. Zarówno europejska produkcja rolna, jak i dochody rolników mogą się przez to znacznie zmniejszyć.

Wszystko to jest dodatkowo obciążone trudnościami związanymi z pomocą finansową ze strony rządu. Jest to gorący okres składania wniosków w tematach m.in. wsparcia dla procesów zalesiania, pomocy dla młodych rolników, dla płatności bezpośrednich i obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dla szkód spowodowanych suszą, dla rozwoju modernizacji gospodarstw rolnych i innych… Rolnicy szukają wszelkiej pomocy, jaką mogą uzyskać, zwłaszcza, że to nie koniec ich problemów.

Rolnictwo boryka się teraz również z trudnościami wynikającymi z braku pracowników sezonowych (i tańszej siły roboczej). Grupę tą często stanowią obcokrajowcy, którzy powrócili do swoich ojczyzn z powodu pandemii. Brak rąk do zbierania wiosennych plonów jest teraz szczególnie widoczny, w związku z czym coraz więcej rolników zwraca się do ministra rolnictwa z prośbą o pomoc w poszukiwaniu dodatkowych ochotników.

Mechanizmy ochrony

Na szczęście z każdym dniem pojawiają się nowe sposoby rozwiązywania powyższych problemów. Minister rolnictwa prosi osoby aktualnie bezrobotne oraz studentów o pomoc przy pracy na polach i przypomina, że polska wieś to także wspaniałe miejsce na spędzenie okresu wakacyjnego. Co więcej, czas na wysyłanie wielu wniosków o dofinansowanie został również przedłużony, a rząd pracuje nad zwiększeniem ogólnego budżetu na rolnictwo. Pozytywy płyną także ze stale postępującej robotyzacji i automatyzacji. Wiele firm pracuje nad tym, by jak najbardziej pomóc rolnikom w ich potrzebach, szczególnie w czasie zwiększonego zagrożenia suszą.

„Wiemy, że obecnie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na urządzenia irygacyjne, koparki do tworzenia rowów melioracyjnych, opryskiwacze itp. Takie maszyny cieszą się coraz większym zainteresowaniem na naszej platformie – tylko w ubiegłym miesiącu odnotowaliśmy ponad 30% wzrost ich wyszukiwania. Rolą firm, które działają w tym sektorze, powinno być wsłuchiwanie się w potrzeby  środowiska. Wraz z innymi wprowadzanymi rozwiązaniami, jesteśmy gotowi reagować na zmieniające się potrzeby różnych rynków. Szczególnie, że w czasach kryzysu ludzie mają tendencję do zwracania się w stronę maszyn używanych zamiast nowych” – mówi Nadja Sörgel, dyrektor generalna Tradus, platformy kupna i sprzedaży używanych maszyn.

W związku z kłopotliwymi wyzwaniami tego roku, obserwujemy wiele firm, które zintensyfikowały swoje lokalne działania i zmieniły strategie, by być jak najbliżej swoich klientów. Ponieważ rolnictwo odgrywa ogromną rolę na polskim rynku, z pewnością przezwycięży trudności, z którymi boryka się teraz i w przyszłości. Wszystko wskazuje jednak na to, że czeka nas wielka rewolucja.

[1] https://www.pigmiur.pl/wp-content/uploads/2020/04/raport-badania-nastroje-w-bran%C5%BCy-04.2020.pdf

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE