Rolnictwo precyzyjne potrzebuje nowych form finansowania

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej nowe technologie będą nadal wspierane po 2020 r. Wciąż jednak nie określono zasad finansowania rolnictwa precyzyjnego.

rolnictwo, rolnik, zysk rolnika, portal rolny, ciągnik, rolnictwo precyzyjne, zwiększenie produkcji, programy do zarządzania gospodarstwem, aplikacje dla rolników

Technika pomiarowa CROP SENSOR oferowana przez firmę Claas posiada czujniki o wysokiej precyzji


Według środowiska rolniczego rozwój rolnictwa precyzyjnego w Europie wymaga od europejskich decydentów określenia nowych form finansowania, związanych z innymi obszarami polityki UE.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez EURACTIV.com UE prawdopodobnie wciąż będzie zachęcać rolników do korzystania z nowych technologii finansowanych z funduszy UE przeznaczonych na badania naukowe i innowacje (FP9). Na tym etapie nie wiadomo jednak jeszcze, czy rolnictwo precyzyjne otrzyma specjalnie dedykowane fundusze, czy zostanie potraktowane jako sektor związany z ochroną środowiska w ogóle.

Rolnictwo precyzyjne polega na zoptymalizowanym gospodarowaniu upraw, dostosowując je do zmiennych warunków na poszczególnych polach uprawnych. Wykorzystuje technologie związane z zarządzaniem danymi, w tym systemy pozycjonowania satelitarnego jak GPS, teledetekcja czy internet w celu zarządzania uprawami i redukowania użycia nawozów, pestycydów i wody. Innowacyjne rozwiązanie opiera się na założeniu „większa produkcja, mniejsze zużycie” i ma wesprzeć rolników w wykorzystywaniu nowych technologii w ramach zrównoważonego zarządzania gospodarstwem.

Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju

Przemysł rolno-spożywczy i zrzeszenia rolników unijnych naciskają na to, by rolnictwo precyzyjne zostało uwzględnione we wspólnej polityce rolnej UE po 2020 r. Tymczasem organizacje ekologiczne odnoszą się do tych planów z rezerwą. Główne wątpliwości wiążą się z dostępem drobnych rolników do danych oraz z pytaniem o to, kto będzie za nie odpowiedzialny.

Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi, wyraził pełne poparcie dla precyzowania praktyk rolniczych. Komisarz stwierdził, że inteligentne rolnictwo może przyczynić się do rozwoju nowych produktów i usług, które wpłyną na wzrost gospodarczy i stworzą nowe miejsca pracy w sektorze rolniczym. „Aż do 70 proc. sprzedawanego dziś sprzętu rolniczego zawiera komponenty precyzyjne, więc jasne jest, że zmierzamy w dobrym kierunku” – ocenił Hogan.

Według komisarza pełne wykorzystanie wszystkich możliwości związanych z danymi, w tym danymi satelitarnymi, wpłynie również na uproszczenie wspólnej polityki rolnej.

Odnosząc się do kwestii gromadzenia danych Hogan przyznał, że cyfryzacja wymaga odpowiedzi na pytania dot. kwestii własności oraz dostępu do danych, które wiążą się z interoperacyjnością różnych systemów. Jednak mimo tych wątpliwości, nowe technologie odegrają kluczową rolę w realizacji założeń klimatycznych w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. Rolnicy „dostaną bardziej skuteczne narzędzia i lepszy dostęp do informacji, więc będą mogli produkować więcej przy mniejszych nakładach”.

 

Fundusze z innych obszarów

Rolnicy podkreślają konieczność znalezienia funduszy w innych sektorach polityki UE, twierdząc, że tylko w ten sposób rolnictwo precyzyjne będzie mogło sprostać aktualnym wyzwaniom.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny stowarzyszenia rolników i kooperatyw UE Copa-Cogeca podkreśla, że rolnictwo precyzyjne nie dotyczy wyłącznie Wspólnej Polityki Rolnej, ale dotyka również innych obszarów polityki UE: „CAP do tej pory wspierała rolnictwo precyzyjne i wierzymy, że będzie to kontynuowane, jednak konieczne jest również finansowanie z innych obszarów”.

Pesonen poruszyła także kwestię dalszych działań w obszarze infrastruktury szerokopasmowej: „Nie możemy udawać, że podjęliśmy odpowiednie kroki w stronę rolnictwa precyzyjnego, jeśli rolnicy nie mają dostępu do usług szerokopasmowych”. Obecnie tylko 40 proc. gospodarstw wiejskich UE ma dostęp do szybkich łącz szerokopasmowych.

Komisja Europejska potwierdza brak odpowiedniej infrastruktury szerokopasmowej w Europie, twierdząc, że przyspieszenie modernizacji leży w kompetencji rządów państw UE.

Potrzeba elastyczności

Z kolei Yara, międzynarodowy gigant w sektorze nawozów sztucznych oraz produkcji żywności z roślin uprawnych, podkreśla znaczenie rolnictwa precyzyjnego dla całej społeczności rolniczej. Według przedsiębiorstwa nastąpi maksymalizacja produkcji przy najbardziej wydajnym i zrównoważonym systemie nakładów, co pozwoli na osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Yara zaznacza jednak, że rolnicy powinni mieć zagwarantowaną „elastyczność”, by móc przystosować praktyki do zmienności warunków agronomicznych i środowiskowych.  Na przykład przy aplikowaniu azotu. Koncern podkreśla, że właściwy poziom azotu przy uprawie roślin jest zmienny w zależności od pogody oraz warunków samego gospodarstwa. Rolnicy powinni mieć zatem możliwość dostosowania decyzji do sytuacji, jeśli tylko wdrażają rozwiązania zgodnie z rolnictwem precyzyjnym. Byłby to kolejny krok w stronę odejścia od klasycznych regulacji wprowadzonych przez skostniały, nieelastyczny system.

Sarantis Michalopoulos | EurActiv.com | tłumaczenie: Klaudia Kroczewska, fot. Claas

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Ciągnik rolniczy wart 300 tys. złotych odnaleziony!

Żarscy dzielnicowi odzyskali ciągnik rolniczy, który skradziono na terenie województwa dolnośląskiego. Wartość pojazdu to prawie 300 tysięcy złotych. Traktor wrócił do właściciela. Ciągnik ukryto w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE