Rolnictwo zrównoważone i bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem nowej KE? Debata BASF

Transformacja i zrównoważone rolnictwo, innowacje, rola polskiej prezydencji w Radzie UE oraz priorytety Komisji Europejskiej zostały omówione podczas debaty eksperckiej zorganizowanej przez BASF Polska wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin oraz Polskim Stowarzyszeniem  Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności. Spotkanie odbyło się 29 października.

Rolnictwo zrównoważone i bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem nowej KE i polskiej prezydencji? Debata BASF

Jednym z głównych celów prezydencji jest poprawa konkurencyjności europejskiego rolnictwa. Niewątpliwie bardzo ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe i w tym kontekście możliwe zagrożenia wynikające z otwarcia na rynki spoza UE.

BASF podkreślił znaczenie zrównoważonej transformacji rolnictwa oraz potrzebę nowych technologii w celu zmniejszenia emisji, zwiększenia wydajności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. „Potrzebujemy zupełnie nowego podejścia do wielu i złożonych zagadnień współczesnego rolnictwa. Mam nadzieję, że nowa Komisja znajdzie rozwiązania, które uproszczą procedury i zwiększą konkurencyjność europejskich rolników w skali globalnej” – powiedział Livio Tedeschi, prezes BASF Agricultural Solutions. 

Rolnictwo zrównoważone i bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem nowej KE i polskiej prezydencji? Debata BASF

Firma BASF opracowała technologie, które pomagają rolnikom zmniejszyć emisje, w tym nawożenie precyzyjne i produkty cyfrowe w celu optymalizacji nakładów. Co więcej, naukowcy pracują również nad produktami zmniejszającymi rozkład nawozów, programem hodowlanym odmian o wysokiej wydajności azotowej oraz nad zaawansowanymi produktami ochronnymi w celu zwiększenia plonów i zmniejszenia emisji na kilogram produktu.  W ciągu ostatnich dwóch lat firma BASF przeprowadziła szeroko zakrojone testy dla różnych upraw, które wykazały, że możliwe jest zmniejszenie emisji gazów nawet o 30-35 procent.

 „To, czego teraz potrzebujemy, to większe wsparcie dla rolników we wdrażaniu nowych technologii, w przyjmowaniu cyfrowego rolnictwa precyzyjnego” – powiedział Tedeschi.

Zmiany, które dotykają branżę rolniczą, budzą niepokój wśród rolników

Zmiany, które dotykają branżę rolniczą, budzą niepokój wśród rolników. Michał Kiciński, senior manager ds. rolnictwa zrównoważonego w CropLife Europe, zwrócił uwagę, że liczba zarejestrowanych substancji czynnych środków ochrony roślin w UE systematycznie maleje. W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił spadek netto 76 substancji chemicznych i ośmiu substancji biologicznych.

Jednocześnie rolnicy ograniczyli stosowanie środków ochrony roślin przed terminem, już osiem lat wcześniej o 46 proc. (do 2030 r. UE ma zmniejszyć zużycie o 50 proc.). To pokazuje, jak ważne są nowe technologie.

Eksperci podkreślili również znaczenie uproszczenia biurokracji i zaangażowania rolników w dyskusję w celu zapewnienia rozwoju zrównoważonego rolnictwa. „Trzeba mieć na uwadze to, że w centrum debaty, we wszystkich inicjatywach legislacyjnych i zmianach, transformacji rolnictwa musi zostać uwzględniony głos rolnika. Rolnik musi być włączony do dyskusji i w niej zaistnieć. Stawiać należy także na rozwój innowacji, ale w taki sposób, aby były one jak najszerzej dostępne dla rolników, a dla każdego kraju ich wdrażanie było możliwie sprawiedliwe – powiedział w dyskusji Sebastian Żwan, przedstawiciel Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

Rolnictwo zrównoważone i bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem nowej KE i polskiej prezydencji? Debata BASF

Z kolei Piotr Ogrodowczyk, główny specjalista w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a obecnie oddelegowany jako ekspert krajowy do Działu Pestycydów i Produktów Biobójczych w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej, wyjaśnił podczas debaty, że do wycofania z obrotu substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin dochodzi z powodów, które nie są błahe. „W sytuacji, w której musimy podjąć decyzję, czy chronić zdrowie ludzi, czy umożliwić wyprodukowanie dodatkowego kilograma jakiegoś produktu, nie możemy powiedzieć, że ważniejsze jest wyprodukowanie dodatkowych kilogramów” – powiedział Piotr Ogrodowczyk. Wyjaśnił, że intencją UE nie jest zmniejszenie liczby środków ochrony roślin. Wręcz przeciwnie, celem jest zapewnienie jak największej liczby substancji czynnych, aby można było je zróżnicować, zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i chronić przed zjawiskami odporności.

Michael Wagner, Vice President BASF Agricultural Solutions EMEA North, zwrócił uwagę na znaczenie nowych technologii, które umożliwiają rolnikom uzyskiwanie lepszych plonów, a tym samym zmniejszanie ich śladu węglowego. Również nasiona i nowe odmiany, np. program pszenicy hybrydowej oraz Nowe Techniki Genomowe mogą przyczynić się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa i osiągania celów z nim związanych.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kukurydza – podsumowanie sezonu 2024

W tym roku zbiory rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie. Nie zaobserwowano poważnych problemów utrudniających ich przebieg. Koniec roku to tradycyjnie czas analiz i podsumowań. Okres,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics