Rolnictwo zrównoważone. Najczęściej zadawane pytania – II część

Rolnictwo zrównoważone to świadomość ograniczonych zasobów naturalnych Ziemi.

 

\"Soja\"


Z badań przeprowadzonych przez Mineral  Information  Institute  w USA wynika, że każdy mieszkaniec tego kraju zużyje średnio podczas całego swojego życia między innymi:

  • 61 521 galonów (bryt.) ropy naftowej
  • 177 829 m3 sześć. gazu ziemnego
  • 239 994 kg węgla
  • 14 876 kg soli
  • 17 526 kg cementu

Co ogółem daje 1 342 632 kg lub 1343 m3 minerałów, metali i paliw. Jest to ponad 17 ton na osobę na rok. (Źródło:– www.mil.org).


Gdyby utrzymać  ten poziom zużycia  zasobów naturalnych we wszystkich krajach świata starczy ich dla 1,5 mld ludzi. A już teraz jest nas 7 mld ludzi na świecie. Przewiduje się, że będzie nas 9 mld w 2050 roku. Dlatego tak ważnym jest propagowanie odpowiedzialnych zasad produkcji. Dotyczy to również rolnictwa.

Rolnictwo zrównoważone jest wyborem dla tych rolników, którzy chcą produkować wysokiej jakości plony gwarantujące godziwy zysk metodami  przyjaznymi  środowisku .

Odpowiedzmy zatem na kolejne pytania dotyczące rolnictwa zrównoważonego.
 

  1. Czy rolnictwo zrównoważone wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne?

Rolnictwo zrównoważone nie oznacza powrotu do niskich plonów lub rozwiązań rodem z dziewiętnastowiecznych gospodarstw chłopskich.  Zasady rolnictwa zrównoważonego opierają się nowoczesnych rozwiązaniach naukowych służących uzyskaniu wysokich plonów i opłacalności produkcji bez szkodzenia zasobom naturalnym. Właściwe zmianowanie roślin służy zmniejszeniu presji szkodników i chorób roślin w przypadku nowoczesnych, wysokoplennych odmian jak i w przypadku starszych odmian. Stosowanie zasad rolnictwa zrównoważonego nie oznacza przypatrywanie się na niszczenie plonu przez szkodniki. Oznacza to po prostu stosowanie odpowiednich metod ich zwalczania przez zmianowanie roślin, wzbogacanie zasobności gleby i odpowiednich środków ochrony roślin.

 

  1. Czy rolnictwo zrównoważone wymaga ponownego zagospodarowania ziemi ugorowanej  terenów leśnych, parków?

Krytycy rolnictwa zrównoważonego głoszą tezę, że niskie plony wytwarzane tą metodą produkcji będą wymagały zagospodarowania parków i obszarów leśnych aby zabezpieczyć potrzeby żywnościowe rosnącej liczby ludzi na świecie. Efektem rolnictwa zrównoważonego  nie są niskie plony. Jest to opłacalny system produkcji rolnej w dłuższym okresie. Dlatego nie potrzebnym będzie wykorzystywanie większego areału ziemi uprawnej kosztem lasów, parków czy terenów służącym rekreacji.

 

  1. Czy rolnictwo zrównoważone obejmuje również  uprawy energetyczne?

Jeśli produkowane w sposób zrównoważony bioenergia może być źródłem elektryczności i paliw stanowiąc realną alternatywę do energii produkowanej z ropy, węgla czy reaktorów jądrowych. Niemniej,  szybki jej rozwój może stanowić zagrożenie dla produkcji żywności i materiałów dla innych gałęzi przemysłu np. odzieżowego.

 

  1. Czy rolnictwo zrównoważone opiera się na naukowych podstawach?

Rolnictwo zrównoważone jest w pełni osadzone w naukach produkcji rolnej. Wykorzystuje się tu zależności pomiędzy różnymi dziedzinami nauki dotyczącymi agronomii, entomologii, fitopatologii, nawożenia, biologii roślin. Naukowcy z różnych dziedzin współpracują do wypracowania kompleksowych rozwiązań.
Rolnictwo zrównoważone jest drogą, którą podążamy, a nie  punktem, który możemy osiągnąć po spełnieniu  określonych zaleceń. Wymaga to wypracowania ram obejmujących aspekty techniczne, zarządzania, finansowe. Potrzebne jest holistyczne spojrzenie  na współdziałanie sektora produkcji rolnej i jego wpływu na zasoby naturalne Ziemi, które jak wiemy są ograniczone.

 

  1. Kto jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój produkcji rolnej w zgodzie z poszanowaniem zasobów naturalnych Ziemi?

Wszyscy uczestnicy żywnościowego łańcucha dostaw są tak samo odpowiedzialni za wykorzystanie zasobów naturalnych Ziemi. Producenci środków produkcji dla rolnictwa, ich dystrybutorzy, rolnicy, przemysł przetwórczy, handel jak też konsumenci żywności mogą wspólnie wypracować model produkcji zapewniający wyżywienie rosnące liczby ludzi nie szkodząc środowisku. 

  1. Co jest złego w przemysłowej produkcji rolnej?

Rolnictwo przemysłowe nadmiernie wykorzystuje zasoby naturalne w celu maksymalizacji zysku w krótkim okresie. Ten typ produkcji jest sprawcą zanieczyszczenia gleby i wód powierzchniowych środkami w nadmiarze zastosowanymi w procesie produkcji.


Zapraszamy do współpracy . Więcej informacji o Polskim Stowarzyszeniu Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” znajdziecie Państwo na stronie: rolnictwozrownowazone.pl

Zobacz część I – Rolnictwo zrównoważone. Najczęściej zadawane pytania

 

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/United Soybean Board
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

FAO:Ceny głównych zbóż rosły w październiku

Z listopadowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że międzynarodowe ceny zbóż kontynuowały w październiku wzrost po zaliczeniu 4-letniego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics