Rozpoczęły się zbiory mini kiwi z SGGW

Rok 2016 to kolejny sezon wprowadzania do uprawy nowej rośliny owocowej pod nazwą Mini Kiwi.

 

\"Kiwi

 

Znaczący udział w tym przedsięwzięciu ma Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie pod kierunkiem dr. hab. Piotra Latochy z Katedry Ochrony Środowiska Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu od wielu lat prowadzone są badania związane z tym owocem,  a obecnie realizowane są w ramach projektu NCBiR. W SGGW wyhodowana została odmiana BINGO, która wśród kilku innych odmian została posadzona na wielu plantacjach.

Obecnie Mini Kiwi uprawiane jest w ponad 30 gospodarstwach sadowniczych na terenie całego kraju, jednak największe ich skupienie znajduje się w rejonie Grójecko-Wareckim. W czerwcu, z inicjatywy grupy plantatorów i pracowników SGGW, powołano do życia stowarzyszenie plantatorów Mini Kiwi, którego obecną siedzibą jest SGGW. Stowarzyszenie postanowiło promować ten nowy owoc pod nazwą handlową ACTIWI. Zadaniem stowarzyszenia jest także wspomaganie plantatorów w niełatwej uprawie tej rośliny oraz popularyzacja wśród konsumentów owoców i tworzenie dla nich rynku zbytu.

Od września rozpoczęły się tegoroczne zbiory owoców.  Powinny one w części trafić na półki sklepowe niektórych polskich sieci marketów.

– Niezależnie od naszej produkcji w tym roku pojawią się także owoce pochodzące z importu. Mamy nadzieję, że zwiększona ilość tych owoców na rynku przyczyni się do lepszego ich poznania przez konsumentów i przygotuje ich na większą podaż owoców Mini Kiwi w kolejnych latach – mówi dr inż. Krzysztof Szwejk, rrzecznik prasowy SGGW.

Redakcja AgroNews, fot. SGGW

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here