Rolnicy inwestują w sprzęt

Blisko 20 procentowy wzrost liczby rejestracji nowych ciągników rolniczych w lipcu może być oznaką, iż tegoroczny wynik sprzedaży przejdzie do historii. Pomimo występowania upalnej pogody oraz wzmożonej pracy na polach, rolnicy w dalszym ciągu odmładzają swój park maszynowy – komunikuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

Liczba fabrycznych traktorów rolniczych zarejestrowanych w ostatnich miesiącach powoli staje się podstawą do myślenia, iż w tym roku po raz kolejny zostanie pobity rekord sprzedażowy. Dynamika wzrostu nie zwalnia tempa. Rolnicy, praktycznie od marca rejestrują podobną liczbę traktorów, która kształtuje się na poziomie 2 tys. sztuk – wyjaśnia Mariusz Chrobot, wiceprezes Martin & Jacob

Redakcja: Na jakiej podstawie zbierane są dane o sprzedaży ciągników?

Mariusz Chrobot: Jest to sprzedaż mierzona liczbą rejestracji, czyli najbardziej wiarygodna informacja, bo mówiąca o rzeczywistych udziałach rynkowych producentów ciągników. Źródłem danych jest MSWiA.

Redakcja: Ile ciągników do tej pory zostało sprzedanych?

Mariusz Chrobot: W lipcu rolnicy kupili i zarejestrowali 1963 nowe ciągniki rolnicze, o 4 proc. więcej niż w czerwcu tego roku oraz o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Tak dobrych informacji z tego rynku nie obserwowaliśmy od ośmiu lat. W pierwszych siedmiu miesiącach 2012 roku sprzedano blisko 13 tys. nowych ciągników rolniczych. Do rekordowego 2011 roku brakuje zaledwie 4tys. sztuk.
 
Redakcja: Jaką markę ciągników rolnicy kupują najczęściej?
Mariusz Chrobot: Liderem od stycznia do lipca była marka New Holland. Rolnicy zakupili blisko 2,5 tys. ciągników tej marki. Sprzedaż wzrosła o 52,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku. Drugą najczęściej wybieraną marką był czeski Zetor. Marka sprzedała 1721 nowych ciągników rolniczych. Zostało zarejestrowanych o 754 sztuki więcej fabrycznych ciągników tej marki niż przed rokiem. Trzecie miejsce zajął amerykański koncern John Deere. 1648 rolników kupiło traktory tej marki.

Redakcja: Jak wygląda sytuacja sprzedaży tegorocznej do stanu zeszłorocznego? Czy naprawdę będzie to rekord sprzedażowy?
Mariusz Chrobot: W okresie styczeń-lipiec zostało sprzedanych 12393 nowe ciągniki rolnicze, tj. o 2586 szt. więcej niż przed rokiem w tym samym okresie. Rynek wzrósł o ponad 26 proc. Rynek wszystkich ciągników, tj. nowych, importowanych i z rynku wtórnego wyniósł do końca lipca 21019 szt.

Pieniądze na rynku są i miejmy nadzieję, iż taka sytuacja utrzyma się w kolejnych latach, a środki na modernizację sprzętu wpłyną na wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa, tym samym wydane pieniądze po kilku latach zwrócą się rolnikowi – dodaje Mariusz Chrobot.

Pozytywnych wieści na rynku rolnym nie brakuje. Z jednej strony rolnicy po zakupie nowego ciągnika rolniczego kupują nowy osprzęt rolniczy taki jak: przyczepy rolnicze, pługi, agregaty, siewniki i inne. Z drugiej strony utrzymujące się wysokie ceny płodów rolnych oraz możliwość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej napawa optymizmem firmy działające na tym rynku.

Marta Nowak-Woźnica
AgroNews.com.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here