Rolnicy jak superbohaterowie walczą ze skutkami zmian klimatu

Tegoroczna susza pokazała, że zbilansowanie zasobności gleby z potrzebami pokarmowymi roślin przeciwdziała czynnikom stresowym i ułatwia regenerację upraw w trudnych warunkach. Coraz więcej rolników zdaje sobie z tego sprawę. Ci, którzy wybrali produkty K+S Polska nie żałują. Ich zdaniem dobrze przyswajalny potas, zawarty np. w nawozie Korn-Kali, wpłynął na lepszą jakość i wyższy plon upraw, mimo dużych niedoborów wody. O wyzwaniach rolnictwa w zmieniających się warunkach klimatycznych gospodarze dyskutowali podczas konferencji zorganizowanej przez firmę K+S Polska.

Dominik Młodecki, Heike Thiel, K+S Polska, Korn-Kali, rzepak, zboża, ESTA Kieserit

Zmiany klimatu groźne dla rolnictwa

Zmiany klimatu będą coraz bardziej wpływać na produkcję rolniczą. Ostatnie 15 lat to najcieplejszy okres w historii pomiarów temperatur. Zdaniem klimatologów, w ciągu najbliższych lat średnia temperatura wzrośnie o kolejne kilka stopni. To oznacza, że ekstremalne zjawiska pogodowe, do tej pory rzadko spotykane w naszym klimacie, będą zdarzać się coraz częściej. Prawdopodobnie nie zmieni się suma opadów, ale inna może być ich dystrybucja – np. 600 mm rocznie spadnie w pięciu opadach.

prof. dr hab. Janusz Olejnik z UP w Poznaniu

– Ma to kolosalne znaczenie dla rolnictwa, zwłaszcza, że Polska leży w obszarze znaczących niedoborów wodnych – powiedział obecny na konferencji prof. dr hab. Janusz Olejnik z UP w Poznaniu.

– Niestety, czekają nas ekstremalne zjawiska pogodowe, a do tego ekstremalny rozkład opadów. Musimy się liczyć z długimi okresami suszy, przez co w niskich szerokościach geograficznych zasolenie gleby bardzo wzrośnie. Niewątpliwie wzrosną też temperatury, a zimy będą zupełnie inne niż te, które znamy – dość ciepłe, bez okrywy śnieżnej, ale z dużymi, krótkotrwałymi mrozami, co dla upraw ozimych będzie zabójcze – powiedział profesor.

Dodał, że intensywny efekt cieplarniany widoczny jest także w Polsce, gdzie sezon wegetacyjny wydłużył się do 240 dni.

Za wzrost temperatur i zmiany klimatyczne odpowiada m.in. błyskawiczna zmiana składu atmosfery.

– Dwutlenek węgla wzrósł o 40 proc., metan o 150 proc., a podtlenek azotu o 40 proc. – wyliczał profesor. I dodał, że w dużym stopniu za wzrost ten odpowiada rolnictwo.

Zaznaczył też, że rozwiązaniem jest zwiększenie możliwości pochłaniania CO2 przez ekosystemy lądowe. Jego zdanie kluczowe znaczenie dla mitygacji zmian klimatu mają lasy. Przy dobrym gospodarowaniu lasy w strefie średniej mogą pochłonąć kilkadziesiąt ton CO2. A tymczasem co roku na świecie znika 13 mln ha lasu.

Magnez i potas sposobem na stres

Dużą rolę w przeciwdziałaniu czynnikom stresowym odgrywają składniki pokarmowe, w tym potas i magnez. Redukują one stres abiotyczny w roślinach.

Potas pełni wiele istotnych funkcji w metabolizmie roślin. Ma bezpośredni wpływ na fotosyntezę. Odgrywa też ważną rolę w otwieraniu i zamykaniu aparatów szparkowych. Poza tym zwiększa zawartość skrobi, białka, cukru, pektyn i tłuszczu w roślinach, co istotnie wpływa na jakość plonu. Zwiększa tolerancję roślin na choroby, szkodniki czy mróz. Kontroluje także bilans wody rośliny.

– Oczywiście w przypadku suszy plon będzie mniejszy, ale dobre odżywienie potasem sprawi, że roślina będzie mieć większe szanse na regenerację – mówiła podczas konferencji dr Heike Thiel z K+S KALI GmbH.

Z kolei magnez jest kluczowy w procesie fotosyntezy. Pobudza rozwój systemu korzeniowego i aktywuje procesy odpowiedzialne za pobieranie składników mineralnych z gleby. Podnosi tolerancję rośliny na niekorzystne warunki, m.in. redukuje stres wywołany nadmiernym promieniowaniem.

– Przy niedoborach magnezu rośliny są wrażliwe na wysokie nasłonecznienie, które powoduje poparzenie. W Polsce było to widoczne w tym roku, gdy termometry wskazywały powyżej 35 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że rośliny są bardziej tolerancyjne względem promieniowania słonecznego przy optymalnym zaopatrzeniu w magnez. Jeżeli koncentracja magnezu w liściu jest odpowiednia, roślina zachowuje się dobrze nawet w przypadku silnego nasłonecznienia – mówiła dr Thiel.

Dr Thiel przedstawiła także wyniki z doświadczeń polowych, prowadzonych w Niemczech nieprzerwanie od 1995 roku. Badania objęły uprawy buraka cukrowego, jęczmienia jarego, pszenicy ozimej i ziemniaków.

– Doświadczenie jednoznacznie pokazało, że we wszystkich latach, niezależnie od warunków pogodowych i występowania suszy, plon zawsze był wyższy, jeśli rośliny były dokarmiane potasem i magnezem. Dlatego o zawartość tych składników w glebie należy zadbać przed sezonem, aby nie doprowadzać do ich niedoborów – mówiła dr Thiel.

Okiem rolnika

W dyskusji wzięli udział także praktycy – rolnicy, którzy w tym roku zmagali się z problemem suszy na swoich polach.

Zgodnie stwierdzili, że zbilansowanie zasobności gleby z potrzebami pokarmowymi roślin przeciwdziała czynnikom stresowym i ułatwia regenerację upraw w trudnych warunkach.

– Widzimy rzeczywiście, że okres wegetacji się wydłuża. Zimy są dużo łagodniejsze, ale póki co nasze rośliny wytrzymują bardzo niskie temperatury. Pokazała to ubiegła zima, gdzie mój rzepak ozimy przy braku okrywy śnieżnej wytrzymał. Myślę, że dużą zasługę w tym ma odpowiednio zbilansowane nawożenie. Rzepak dostał pod korzeń magnez i potas i dlatego lepiej poradził sobie z mrozem – mówił Tomasz Putz, który koło Środy Wielkopolskiej prowadzi 1400-ha gospodarstwo, gdzie uprawia m.in. zboża, rzepak, buraki cukrowe i zioła, a także hoduje bydło opasowe.

Zdaniem obecnych na spotkaniu rolników kluczową kwestią w walce ze skutkami zmian klimatu jest prawidłowe zadbanie o kondycję gleby i o jej zasobność w wodę.

– W swoim gospodarstwie minimalizuję straty wody w glebie. Dlatego teraz planuję zainwestować w takie rozwiązania, które pozwolą na zachowanie wilgoci w glebie. W związku z tym zamierzam kupić siewnik do uprawy pasowej. Tym systemem siałem już rzepaki i buraki i muszę przyznać, że plon był przyzwoity, a jakość upraw bardzo dobra – mówił Łukasz Siebers, właściciel gospodarstwa na Kujawach, gdzie uprawia zboża, rzepaki, kukurydzę i buraki cukrowe.

Naprzeciw potrzebom rolników wychodzi także firma K+S Polska, która dostarcza nawozy zapewniające roślinom odpowiednią ilość składników i ich łatwą przyswajalność.

– Nawozy K+S takie jak Korn-Kali czy ESTA Kieserit to produkty z górnej półki. Łatwo się rozpuszczają i są bezpośrednio dostępne dla rośliny. Na pewno pomogły w tym suchym roku – mówił Tomasz Sobkowiak, rolnik z okolic Środy Wielkopolskiej, który na 50 ha uprawia zboża, rzepak, ziemniaki i cebule.

Dominik Młodecki, dyrektor K+S Polska

Rolnicy superbohaterami

Dominik Młodecki, dyrektor K+S Polska zwrócił uwagę, że obecnie rolnicy muszą znać się nie tylko na agronomii, ale także na prawie, ekonomii czy meteorologii. Dlatego w rozpoczynającej się właśnie kampanii marketingowej K+S porównuje rolników do bohaterów z niezwykłymi mocami.

– Rolnicy to superbohaterowie. Dziś prowadzenie gospodarstwo to zajęcie wysoce interdyscyplinarne. Gospodarze muszą świetnie znać się na agronomii, pogodzie, maszynach, ale także umieć poruszać się w gąszczu różnych przepisów prawnych czy w kwestiach podatkowych. My chcemy im ułatwić pracę, dlatego oferujemy nawozy ESTA Kieserit i Korn-Kali – rozwiązania, na których można polegać. Są to nasze superprodukty dla superbohaterów – powiedział Młodecki.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,365ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE