Rolnicy mają problemy ze złożeniem wniosku o pomoc klęskową

Problem ze złożeniem wniosku o pomoc klęskową przez aplikację ma coraz więcej rolników. Aplikacja „zgłoś szkodę rolniczą” nie chce wygenerować wymaganych załączników: tj. protokołu lub kalkulacji szacowania szkód. Ta internetowa aplikacja ciągle sprawia problemy: nie dokładnie szacuje faktyczne skutki suszy, a teraz pojawił się problem z wygenerowaniem potrzebnych dokumentów – apeluje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Rolnicy mają problemy ze złożeniem wniosku o pomoc klęskową

Wielkopolska Izba Rolnicza interweniowała już w tej sprawie do Wicepremiera i jednocześnie Ministra Rolnictwa  i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka – pismo w tej sprawie znajdziesz tutaj.

Zwrócono się również o wydłużenie terminu naboru wniosków. Początkowo zakładano, że nabór ruszy z dniem 16 maja, jednak tak się nie stało bo nabór rozpoczął się z miesięcznym opóźnieniem. Kiedy rolnicy zaczęli kompletować dokumenty, aby złożyć wniosek, to się okazało, że aplikacja nie działa jak powinna, bo nie można wydrukować potrzebnych dokumentów

ARiMR uspokaja

Co prawda, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, uspokaja i mówi, że dokumenty można dostarczyć później, a z problemem należy się zgłosić do Wojewody.

Jak już podawała WIR na swojej stronie internetowej – niektórzy rolnicy nie mogli złożyć wniosku o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę w 2021 r., z uwagi na komunikat o przerwie serwisowej mającej trwać do 16 października ub. roku, co skutecznie uniemożliwiło złożenie wniosku drogą elektroniczną. Są też przypadki, gdy rolnik wysłał wniosek, a przy próbie wygenerowania protokołu i szczegółowej kalkulacji w aplikacji zapisana jest tylko wersja robocza. Aplikacja ciągle wymaga dopracowania i udoskonalenia.

W województwie wielkopolskim wniosków o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę złożono w sumie niespełna 9 999,  z czego w całym województwie ilość gospodarstw, w których wartość szkód spowodowanych  suszą rolniczą przekroczyła 30% średniej rocznej produkcji rolnej wyniosła –  82 z czego  najwięcej  w powiatach  gnieźnieńskim – 23, czarnkowsko – trzcianeckim – 12, poznańskim – 12, w pozostałych pojedyncze gospodarstwa lub kilka.

 

M. Ceglarek
WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pokolenie Z w rolnictwie: Chcą inspirować i współpracować z liderami branży

Warszawa, listopad 2024 roku – Jakie jest wymarzone miejsce pracy osób z pokolenia Z, rozpoczynających karierę zawodową? Studentki i studenci mówią jasno: takie, w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics