Rolnicy nie chcą sadzić lasów

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy na zalesianie gruntów. Na złożenie wniosku zostało tylko kilka dni – termin upływa 1 sierpnia. Jednak chętnych jest niewielu. Od początku tegorocznego naboru o taką pomoc ubiega się jedynie ponad 600 rolników.

Jak informuje TVP Info, "założenia programu są bardzo proste. Rolnik, który zdecyduje się posadzić las na własnym polu otrzyma pieniądze. Od jakości gleby, ukształtowania terenu oraz gatunku sadzonki zależy wysokość wsparcia. Zazwyczaj to od 4 do 6 tysięcy złotych do hektara.

Do niedawna było to niezwykle opłacalne. Tym bardziej, że gruntów których nikt nie uprawiał było sporo. Ale to już historia. Chętnych do zalesiania jest już niewielu.
Do tej pory z wnioskami o wsparcie zgłosiło się zaledwie 600 rolników. Jednym z nich jest Bolesław Janoszek, który chce zalesić 2,5 hektara.

Bolesław Janoszek, rolnik: – Wniosek złożyłem, wiec po jego akceptacji jesienią pasy się zrobi, a na wiosną zalesienie. Odpowiedzią na małe zainteresowanie rolników jest zwiększenie limitu hektarów z przeznaczeniem pod las. Pojedynczy rolnik może zalesić maksymalnie do 100 hektarów.

Franciszek Kadzik, ARiMR: – Mamy nadzieję, że wzrost tego limitu z 20 do 100 hektarów znacznie zwiększy zainteresowanie tym działaniem.

Nowością jest też możliwość zalesiania gruntu o powierzchni poniżej 0,5 hektara. Pod warunkiem, że graniczy z lasem.

W latach 2004 – 2006 dzięki unijnemu wsparciu powstało ponad 40 tysięcy hektarów lasu. Kolejne lata to drastyczny spadek zainteresowania. Od 2007 do 2010 włącznie udało się zasadzić już o połowę mniej, bo zaledwie 20 tysięcy hektarów. Przyczyn tego może być kilka. Systematyczny wzrost dopłat bezpośrednich lub wyczerpanie nadających się do zalesiania gruntów.

Istotą sprawy jest to, żeby zalesienia powstawały tam, gdzie są ekonomicznie uzasadnione. Gdzie mamy ziemię słabych klas, gdzie ona nie przynosi wystarczających dochodów z produkcji rolnej – mówi Franciszek Kadzik z ARiMR.

O sposobie oraz terminie sadzenia lasu decydują nadleśnictwa w tak zwanym planie zalesienia. Obowiązkiem rolnika jest przygotowanie gruntu jesienią i ukończenie nasadzeń wiosną następującego roku po złożeniu wniosku".

Źródło: Radosław Bełkot, Agro TVP1, TVP Info, www.tvp.info, fot. ImageBase

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE