Rolnicy nie wytrzymali, weszli do Biedronki i Kauflanda

– Sieci handlowe stosują cios poniżej pasa – mówi lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, który wraz z innymi rolnikami, wchodzi do sklepów i podmienia warzywa i owoce na polskie. To protest przeciwko wprowadzaniu w błąd klientów przez dyskonty, które na oznaczeniach produktów sugerują, że zagraniczne produkty pochodzą z Polski.

AgroUnia, Michał Kołodziejczak, oznakowanie żywności, polski produkt, protest rolników

Wczoraj AgroUnia podmieniała jabłka w jednej z Biedronek w Warce, dziś ziemniaki i cebulę w Kauflandzie w Sieradzu.

– Dopiero co Biedronka sprzedawała w promocji ziemniaki z Niemiec, reklamowane jako polskie, dziś w sklepie w Warce (zagłębie produkcji jabłek) znaleźliśmy jabłka m.in. z Portugalii, oznaczone jako polskie – czytamy we wczorajszym wpisie AgroUnii na Facebooku.

– Idziemy do Biedronki, by podmienić te jabłka, które są zagraniczne, na takie, jakie tam powinny być – nasze, polskie, najlepsze, zdrowe – powiedział wczoraj podczas akcji Michał Kołodziejczak.

Po wejściu do sklepu rolnicy podmienili jabłka oznaczone jako polskie, a w rzeczywistości pochodzące m.in. z Portugalii, na owoce zerwane w rodzimych sadach.

Z kolei w Kauflandzie działacze AgroUnii zdejmowali z półek sklepowych ziemniaki wyprodukowane w Wielkiej Brytanii.

– To się nie mieści w głowie, żeby do zagłębia produkcji ziemniaków w Polsce przyjeżdżały ziemniaki z Wielkiej Brytanii – oburzał się Kołodziejczak.

Lider AgroUnii zwrócił też uwagę, że brytyjskie ziemniaki pakowała polska spółka mieszcząca się pod Kaliszem.

– Nasi koledzy z tamtego rejonu nie mają gdzie sprzedać swoich ziemniaków. Nie może tak być! Nie możemy na to pozwalać! – mówił Kołodziejczak.

Rolnicy wymienili także holenderską cebulę na polską.

– Tu jest miejsce na polskie produkty, nie na zagraniczne – mówił Kołodziejczak.
Lider AgroUnii odniósł się także do cen skupu.

– My za kilogram ziemniaków dostajemy 1 zł, a sklep sprzedaje je za 3,50 zł. Skąd aż taka różnica – zastanawiał się Kołodziejczak.

Akcję rolników przerwała interwencja ochrony sklepów. Ale cel został osiągnięty – produkty zagraniczne zostały podmienione na polskie.

Kamila Szałaj, fot. Facebook.com/@projektAgroUnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here