Rolnicy nie zapłacą zaliczek na kary?

Sejm zajmie się limitami na mleko.

Jak informuje TVP Info, "do Sejmu trafił już projekt ustawy, dzięki której rolnicy dalej nie będą płacili kar za przekroczenie swoich indywidualnych limitów produkcji. Branża mleczarska szacuje, że ten problem może dotyczyć nawet 50 tysięcy rolników.

\"\"

Każdy rolnik ma wyznaczony przez Unię Europejską limit, którego nie może przekroczyć. Kary są wprawdzie egzekwowane dopiero wtedy, gdy przekroczony jest limit krajowy, ale zaliczki kar trzeba płacić natychmiast. Zwracane są dopiero po roku. Ponieważ w tym sezonie nie ma szans na przekroczenie limitu krajowego zaliczki będą ponownie zawieszone.

Do Sejmu trafił już projekt ustawy, który zawiesza pobierania zaliczek kar.

Myślę, że jest to takie bardzo gospodarskie podejście. Polsce nie grozi przekroczenie kwot mlecznych i nie ma potrzeby, aby straszyć naszych producentów karami – mówi Edmund Borawski poseł PSL, a jednocześnie szef największej polskiej mleczarni „Mlekpol” w Grajewie.

Sprawa wydaje się być oczywista z jeszcze jednego względu. Unia Europejska chce, aby 1 kwietnia 2015 roku limity produkcji mleka w ogóle przestały istnieć.

– W sytuacji kiedy wszystkie prace w Unii Europejskiej idą w kierunku zniesienia kwot mlecznych to anachronizmem byłoby karanie gospodarstw, które zwiększają produkcję mleka – podkreśla Jan Dąbrowski szef Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu."

Przypomnijmy.
Na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskie Stronnictwo Ludowe  złożyło do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka, który uchyla przepisy nakładające na mleczarnie pobieranie zaliczek na poczet ewentualnego przekroczenia limitu produkcji mleka.

\"\"

Polscy rolnicy w ostatnich kilku latach kwot produkcyjnych nie przekraczali. W ocenie KRIR prawdopodobnie będzie  tak i w obecnym sezonie.

– W poprzednim sezonie kwotowym swoje indywidualne limity produkcyjne przekroczyło ponad 50 tysięcy rolników. Problem dotyczył głównie intensywnie rozwijających się gospodarstw. Mechanizm kar przewiduje płacenie przez każdego rolnika zaliczki na poczet przyszłych kar, gdy przekroczy on swój limit indywidualny. Zaliczka w wysokości 20 groszy za każdy ponadnormatywny litr mleka to dla rolnika zamrożony kapitał, gdyż zwrot zaliczki otrzymuje dopiero nie później niż z końcem kolejnego dwunastomiesięcznego okresu –  mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Prognozy skupu mleka w kolejnych latach nie wskazują na niebezpieczeństwo przekroczenia , a tym samym na ryzyko uiszczenia opłaty za przekroczenie. Dlatego też zdaniem samorządu rolniczego potrącenie 20 groszy od ceny litra mleka nie ma uzasadnienia w sytuacji, gdy wstępne wykorzystanie krajowego limitu na rok 2010/2011 ukształtowało się na poziomie około 95 proc., a za 2011/2011 wyniosło 96 proc.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 
Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here