Rolnicy ruszyli po przyczepy. Jest lepiej niż rok temu

W sierpniu 2017 zarejestrowano 530 przyczep rolniczych – o 35 proc. mniej niż przed miesiącem. W analogicznym okresie ubiegłego roku zarejestrowano 280 przyczep,  a więc 89 proc. mniej niż w sierpniu tego roku  – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

\"\"


– Mniejsza ilość rejestracji w tym okresie jest normalnym trendem na rynku przyczep, zestawiając rokroczną sprzedaż możemy raczej mówić o utrzymaniu wysokiego poziomu sprzedaży, niż o spadku. Wielu producentów może mówić o ponad stuprocentowym wzroście w porównaniu do 2016 roku. Dotyczy to również największych graczy na rynku – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Producenci zacierają ręce

W sierpniu odnotowano 227 rejestracji nowych przyczep rolniczych marki Pronar, producent ten uzyskał tym samym pozycję lidera w sierpniowym zestawieniu. Taki wynik oznacza  sprzedaż niższą niż przed miesiącem o 31 proc. Zestawiając jednak ilość rejestracji z ubiegłym rokiem, jest ona wyższa o 125 proc. Producent przyczep z Narwii był w tym miesiącu jedynym, który przekroczył ilość 100 rejestracji, drugi na podium Metal-Fach zarejestrował 74 przyczepy – 40 proc. mniej niż przed miesiącem jednak 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Podium producentów zamyka Metaltech, w sierpniu tego roku zarejestrowano 47 przyczep producenta – 53 proc. mniej niż przed miesiącem, jednocześnie producent odnotował o 161 proc. większą ilość rejestracji niż przed rokiem.

Ładowności na zielono

Najpopularniejszą ładownością w sierpniu był przedział 10-13t, na takie przyczepy zdecydowało się 198 nabywców, sprzedaż w tym segmencie spadła więc w miesięcznym ujęciu o 41 proc., w porównaniu z ubiegłym rokiem jest jednak wyższa o 108 proc. Drugim najpopularniejszym segmentem ładowności był przedział 13-17t, zarejestrowano dokładnie 100 pojazdów znajdujących się w tym przedziale. Sprzedaż przyczep o omawianej ładowności spadła o 40 proc. w porównaniu z lipcem tego roku, w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku była jednak wyższa o 92 proc. Popularnością cieszyły się również przyczepy o ładowności między 8 a 9 ton, 54 pojazdy zarejestrowane w sierpniu tego roku należało do omawianego przedziału. Ilość rejestracji w tym segmencie była więc niższa od lipcowej o 31 proc., jednak o 64 proc. wyższa od ubiegłorocznej.

Sprzedaż w regionach wyrównana

Najwięcej przyczep zarejestrowano w województwie wielkopolskim – 67 sztuk, czyli 42 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Ilość rejestracji w regionie była wyższa niż przed rokiem o 72 proc. Drugim województwem z najwyższą ilością sprzedanych przyczep było województwo podlaskie, gdzie zarejestrowano 60 przyczep – 12 proc. mniej niż w miesiącu poprzedzającym i 253 proc. więcej niż w sierpniu ubiegłego roku. Trzecie na podium były województwa: mazowieckie oraz łódzkie, w obu regionach odnotowano 49 rejestracji. W porównaniu z lipcem Mazowsze odnotowało spadek ilości rejestracji o 30 proc., spadek w województwie łódzkim wyniósł w tym okresie 31 proc. W obu województwach ilość rejestracji była wyższa niż w sierpniu ubiegłego roku – w województwie mazowieckim o 26 proc., natomiast w województwie łódzkim – 58 proc.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here