Rolnicy są oburzeni. Straty idą w miliony euro

Rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze domagają się zniesienia ograniczeń handlowych dla warzyw z Unii Europejskiej. Rolnicy są oburzeni faktem, że niektóre kraje zamknęły swoje granice dla unijnych warzyw, mimo iż źródło pochodzenia bekterii E. Coli nie jest znane.

W żadnym wypadku nie można wprowadzać ograniczeń handlowych gdy nie znamy źródła zatrucia. Kryzys ten głęboko dotkną europejskich producentów warzyw, którzy tracą miliony euro dziennie. Z tego powodu niektórzy rolnicy i spółdzielnie rolne będą zmuszeni zamknąć swoją działalność. Oczekujemy, że Komisja w najbliższym czasie stworzy plan, którego celem będzie pokrycie tych ogromnych strat gospodarczych. Uważamy, że należy natychmiast uruchomić pomoc w trybie wyjątkowym. W perspektywie długoterminowej trzeba stworzyć instrumenty promocyjne, aby wzmocnić sprzedaż tych odżywczych produktów, które przestrzegają najwyższych standardów produkcji na świecie, aby odbudować zaufanie konsumentów – apelował sekretarz generalny Komitetów Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

2 czerwca Rosja zakazała importu świeżych warzyw pochodzących ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Władze tego kraju zaapelowały do ludzi, by unikali importowanych warzyw i wybierali produkty lokalne – poinformował TVN24.pl.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Progi ekonomicznej szkodliwości na przykładzie chorób rzepaku

W efektywnym zarządzaniu ochroną roślin przydatne jest stosowanie progu ekonomicznej szkodliwości. Co to jest i jak działa w praktyce, przedstawiliśmy na przykładzie chorób rzepaku. Rzepak...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics