Rolnicy zapowiadają protest podczas Euro 2012

Na Kujawach i Pomorzu trwają przygotowania rolników do wielkiego protestu.

Jak informuje TVP Info, "14 czerwca kilkaset ciągników ma zjechać do Bydgoszczy i stanąć pod Urzędem Wojewódzkim. Właśnie tak – za pomocą syren i transparentów, rolnicy zamierzają po raz kolejny, tym razem ze zdwojoną siłą, walczyć o swoje interesy. Uważają, że inne formy dialogu z rządem nie przyniosą już rezultatu. Przyłączenie do protestu zapowiadają rolnicy z innych województw.

W najbliższy czwartek o godzinie 18.00 do Bydgoszczy ma zjechać ponad sto ciągników. To kontynuacja protestu przerwanego zaledwie trzy miesiące temu.
Wszystko rozpoczęło się 19 marca tego roku. Kilkuset rolników z Kujaw i Pomorza przyjechało wtedy do Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Przez trzynaście dni prowadzili okupację budynku. Żądali przede wszystkim ogłoszenia klęski żywiołowej po przymrozkach. Decyzję o zakończeniu protestu ponad 200 osób podjęło dopiero po zapowiedzi ministra rolnictwa Marka Sawickiego o pomocy państwa w związku z wymarznięciem upraw, a także po przeprowadzonych rozmowach ministra z komitetem protestacyjnym.

Teraz gospodarze podkreślają jednak, że prawie żaden z ich postulatów nie został spełniony, a ich pisma do ministerstwa rolnictwa pozostały bez odzewu.

– To nie jest gra fair play, tylko kpina z rolników! Nic, co nam obiecano, nie doszło do skutku. Przede wszystkim nie oczekiwaliśmy pomocy po przymrozkach jedynie z programu de minimis. Poza tym nie doszło do kolejnego spotkania z przedstawicielami rządu i do obiecanych nam rozmów. Nasze sprawy zamiata się pod dywan i nie możemy się na to zgodzić! Po ostatnim proteście, który miał przypomnieć o kłopotach rolników, podpisaliśmy z ministrem Sawickim dokument zobowiązujący rząd do pomocy w odtworzeniu produkcji rolnej. Uważaliśmy, że jako członek rządu jest wiarygodny i nie obiecuje niczego, czego nie byłby w stanie zrealizować. Jednak bardzo się zawiedliśmy – podkreśla Józef Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników w Bydgoszczy.

Rolnicy z piśmie do premiera Donalda Tuska, z 28 maja 2012 r. napisali: „Bardzo chcielibyśmy poddać się euforii Euro 2012, które jest przecież ogromnym wydarzeniem nie tylko sportowym, ale i gospodarczym. Ma być wizytówką naszego państwa. Jednak obok doniosłego Euro 2012, które potrwa zaledwie kilka tygodni, życie zwykłych ludzi toczy się dalej. Z wielkim zdziwieniem , a zarazem niepokojem obserwujemy obojętność rządu wobec problemów i sytuacji rolników.(…) Jeśli zostanie zakłócone Euro 2012, to wyniknie to tylko z winy Ministra Rolnictwa. Nie każdy Panie Premierze jest pasjonatem piłki nożnej (…)”

Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Rolników wyznaczył przedstawicielom rządu termin 10 czerwca, jako ostatni na spotkanie z nimi, celem omówienia ich problemów oraz postulatów.

W województwie kujawsko-pomorskim z powodu przymrozków poszkodowanych jest ponad 46 tysięcy gospodarstw. Mrozy zdziesiątkowały głównie pola pszenicy, pszenżyta i rzepaku. Rolnicy z tego regionu są w wyjątkowo trudnej sytuacji, ponieważ ubiegły rok także minął dla nich pod znakiem strat i klęsk żywiołowych. – My już naprawdę nie wiemy jak powiązać koniec z końcem. Chcemy po prostu zakończyć tą patową sytuację polskiego rolnika – zapewnia Grzegorz Kozioł, rolnik z Witoldowa.

Gospodarze oczekują jednak nie tylko ogłoszenia klęski żywiołowej, ale także utrzymania dotychczasowej wysokości dopłat obszarowych z budżetu krajowego oraz zapewnienia gospodarstwom rolnym stabilności i pewności bytu. Rolnicy żądają również wstrzymania sprzedaży ziemi dla obcokrajowców. Sprzeciwiają się też zmniejszeniu dopłat obszarowych i nowemu projektowi ustawy emerytalnej. Jak podkreślają, muszą podjąć stanowcze działania, skoro rząd tego nie robi.

-Chcieliśmy tylko dialogu i zmian, a zostaliśmy zlekceważeni. Nawet nie doczekaliśmy się odpowiedzi z kancelarii premiera na nasze pisma. Jesteśmy zmuszeni do radykalnych działań
– dodaje Józef Nowak, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników.

Rolnicy zapowiedzieli protest na 14 czerwca. Ponownie zamierzają okupować Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, tym razem do momentu podjęcia konkretnych rozmów z przedstawicielami rządu."

Źródło: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz, „Agroregion”, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,169FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,546ObserwującyObserwuj
5,430SubskrybującySubskrybuj

Nowe ogniska ptasiej grypy – konieczne natychmiastowe działania!

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją rozprzestrzeniania się choroby zwanej ptasia grypą. Apelujemy do premiera oraz ministra rolnictwa o uruchomcie rządowego wsparcia dla przemysłu drobiarskiego –...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE