Rolnicy zbiorą mniej pszenicy, ale podaż ziarna i tak będzie większa

W tym roku w UE i Rosji rolnicy zbiorą więcej pszenicy niż w ubiegłym sezonie. W pozostałych krajach, należących do czołowych eksporterów pszenicy, prawdopodobne są duże obniżki produkcji.  Ale podaż ziarna i tak będzie duża.

\"rolnictwo,
 

Jak przewiduje Marta Skrzypczyk z Banku BGŻ BNP Paribas, powołując się na raport Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), światowe zbiory pszenicy w sezonie 2017/18 wyniosą 747,6 mln t, czyli o niespełna 6,5 mln t (0,8 proc.) mniej niż w poprzednim sezonie.

Biorąc jednak pod uwagę rekordowe zapasy, z jakimi zakończył się sezon 2016/17, całkowita podaż ziarna ma sięgnąć 989,3 mln t, czyli ma być o 11,6 mln t większa w relacji rocznej. Warto odnotować, że szacunki produkcji zostały skorygowane w górę o ponad 5 mln t wobec przewidywań z końca sierpnia br. – wyjaśnia Skrzypczyk.

Wykorzystanie pszenicy

Eksperci IGC podwyższyli również prognozy zużycia pszenicy, w tym głównie na paszę – o 3,1 mln t do 741,5 mln t. Niemniej, nadal wykorzystanie ziarna ma być mniejsze od produkcji o ponad 6 mln t.

– Wiele wskazuje zatem na to, że będziemy mieli piąty sezon nadwyżkowy na rynku pszenicy – wyjaśnia Skrzypczyk.

Wysoka produkcja pszenicy w UE, Rosji i na Ukrainie

W bieżącym sezonie produkcja pszenicy będzie niższa w większości krajów, wyjątkiem jest nasz region. Zawdzięczamy to przede wszystkim Francji, w której zbiory w 2017 r. wyniosły 37,4 mln t, czyli o prawie 10 mln t więcej niż rok wcześniej. Większa była również produkcja na Litwie, w Niemczech oraz w Polsce. Według danych GUS opublikowanych 28.09, w naszym kraju zebrano 11,6 mln t pszenicy, o 0,5 mln t więcej niż w ubiegłym roku.

Największe zmiany przewidywane są jednak w odniesieniu do Rosji. Według ostatnich prognoz IGC produkcja pszenicy w sezonie 2017/18 wyniosła 82 mln t, czyli o 9,5 mln t więcej niż w 2016 r.

Ogółem w naszym regionie, tj. w UE, Rosji i na Ukrainie prognozowane zbiory pszenicy wynoszą 258,2 mln t wobec 243,8 mln t przed rokiem.

Wzrost produkcji znajdzie swoje odzwierciedlenie w większym eksporcie, który ma wynieść 77,2 mln t, o 3,5 mln t więcej niż w sezonie 2016/17. Szczególnie będzie to widoczne w przypadku Rosji, która wg ICG może wyeksportować 32,1 mln t pszenicy wobec 27,8 mln t w sezonie 2016/17. Łącznie Rosja, UE i Ukraina będą odpowiadały za 44 proc. całego światowego handlu tym zbożem.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here